Minimálna zmena v jedálničku dokáže divy

Minimálna zmena v jedálničku dokáže divy. Pozrite sa, čo ste mali urobiť už dávno

Občas stačí jednoduchá výmena potravín, ktoré jeme, aby sme podporili svoje zdravie. Ako informuje britský The Guardian, stačí vymeniť červené mäso za malé ryby. Do niekoľkých rokov by tento krok mohol zachrániť až 750-tisíc ľudí.

Vedci poukazujú na to, že okrem toho, že toto rozhodnutie by pomohlo so znížením výskytu zdravotných problémov, zároveň by pomohlo s riešením klimatickej krízy. Zistili to japonskí a austrálski výskumníci. Tí vykonali najväčšiu analýzu tohto druhu. Zahŕňa údaje z vyše 130 krajín.

Tieto ryby zaraďte do svojho jedálnička

Táto štúdia priniesla výsledky, podľa ktorých by sa vo Veľkej Británii obmedzenie konzumácie červeného mäsa o osem percent a jeho náhrada malým rybami spájalo s o 10 percent nižším počtom úmrtí na srdcové choroby do roku 2050.

V roku 2019 závažné ochorenia prispeli až k 70 percentám všetkých úmrtí na celom svete, pričom takmer polovicu z nich tvorili srdcové choroby, rakovina hrubého čreva, cukrovka a mozgová mŕtvica.

Zámena červeného mäsa za malé ryby by mohla významne znížiť výskyt chorôb spojených s nezdravým životným štýlom.

Tieto menšie ryby, známe aj ako kŕmne ryby, sú bohaté na živiny a majú nízku uhlíkovú stopu.

Ľudia konzumujú len 26 percent rýb, ktoré rybári ulovia. Podľa výskumníkov to nestačí na úplnú náhradu červeného mäsa. Zvyšných 70 percent sa využíva napríklad na výrobu rybieho mletého mäsa a rybieho oleja, ktoré sa neskôr používajú aj na kŕmenie drahších druhov rýb, ako sú losos alebo pstruh.

Ako sa zdravo stravovať?

Zdravý životný štýl je kľúčom k šťastnému a naplnenému životu. Aj keď sa to môže zdať náročné, v skutočnosti ide o malé kroky a zmeny návykov, ktoré môže zvládnuť každý. Prečítajte si naše praktické tipy, ako začať žiť zdravšie už dnes.

Jedzte viac ovocia a zeleniny: Snažte sa do jedálnička zaradiť aspoň 500 gramov ovocia a zeleniny denne. Sú skvelým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré sú dôležité pre vaše zdravie.

Vyberajte si celozrnné potraviny: Namiesto bieleho pečiva, cestovín a ryže siahnite po celozrnných variantoch. Celozrnné potraviny obsahujú viac vlákniny, ktorá vám pomôže cítiť sa sýty a zlepší trávenie.

Obmedzte konzumáciu spracovaných potravín: Spracované potraviny sú často plné nezdravých tukov, soli a cukru. Snažte sa ich konzumovať len príležitostne a radšej si jedlo pripravujte doma z čerstvých surovín.

Pite dostatok vody: Voda je pre naše telo nevyhnutná. Snažte sa vypiť aspoň 2 litre vody denne. Voda pomáha regulovať telesnú teplotu, transportovať živiny a odplavovať toxíny z tela.

Jedzte pravidelne: Snažte sa jesť 5-6 malých jedál denne v pravidelných intervaloch. To vám pomôže udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a zabráni prejedaniu sa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *