Socha Ježiša
|

Najvyššia socha Krista na Slovensku stojí na Orave a je jednou z troch na svete.

V obci Klin neďaleko Oravskej priehrady sa nachádza kópia slávnej brazílskej sochy Ježiša Krista v Rio de Janeiru. Monument sa týči na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov.

Kaplnka Božieho milosrdenstva
Kaplnka Božieho milosrdenstva. Foto: František Kovár

Autorom sochy je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak.

Vo svete sa nachádzajú len tri takéto sochy, pričom najznámejšia je nad mestom Rio de Janeiro, druhá v portugalskom Lisabone a tretia práve na Orave. S nápadom vytvorenia kópie sochy Ježiša Krista prišiel podnikateľ z obce Klin Jozef Sroka, ktorý celú sochu aj financoval. Práce na monumente začali v novembri 2007. Najskôr bola vytvorená železná konštrukcia, ktorá bola zaliata do betónu a vyvezená na kopec Grapa. Tam dve časti spojili, obložili yporom a výslednú podobu vytesal sekerou a motykou Peter Ganobjak. Replika brazílskej sochy Krista v obci Klin váži viac ako 20 ton, dosahuje výšku 9,5 m a rozpätie jej rúk je 7 metrov, ktorými akoby Kristus vzal pod ochranu celú Oravu. Ku Kristovi sa modlí Svätý otec Ján Pavol II., jeho socha tu pribudla v roku 2009. Socha pápeža má hmotnosť asi 2,5 tony.

Socha Ježiša Krista
Socha Ježiša Krista. Foto: František Kovár

Miesto poskytuje relax nielen tela ale aj duše.

Výhľad od sochy je jedinečný. Pod sebou máte celú Oravu ako na dlani. Uvidíte všetky okolité obce, Oravskú priehradu aj Roháče. Zorientovať sa vám pomôže aj nainštalovaná tabuľa, na ktorej uvidíte, na čo sa práve pozeráte. V ideálnych podmienkach sa dá dovidieť až do poľského Zakopaného, na vrch Giewont. Pôvodne mala chodník z obce Klin k soche Ježiša Krista lemovať Krížová cesta, ale po problémoch s pozemkami sa tento zámer neuskutočnil. Štrnásť zastavení Krížovej cesty je zoradených vedľa seba na čelnej stene pred sochou. Pod sochami Ježiša Krista a Jána Pavla II. je umiestnená Kaplnka Božieho milosrdenstva. Upravené okolie so schodmi, dlažbou, lavičkami, množstvom kvetov a kríkov je stvorené na relax nielen tela ale aj duše.

Socha Jána Pavla II.
Socha Jána Pavla II. Foto: František Kovár
Kópia Ježiša z Ria de Janeira
Kópia Ježiša z Ria de Janeira. Foto: František Kovár
Ježiš Kristus symbolicky objíma Oravu
Ježiš Kristus symbolicky objíma Oravu. Foto: František Kovár
Areál plný kvetov
Areál plný kvetov. Foto: František Kovár

Podobné články

2 Comments

  1. Som patrične hrdý, ze sa tato socha nachadza blizko môjho rodiska …ALE viem, ze ďalšia takáto socha je v juhotalianskom meste MARATEA.
    Takže sú 4 takéto sochy na svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *