Barborská cesta
|

Barborská cesta otvára novú sezónu. OZ Banský Región – Terra Montanae oslávi 10. výročie svojho založenia.

Barborská cesta otvára sezónu. Občianske združenie Banský Región -Terra Montanae pozýva na otvorenie sezóny 2024, ktoré sa uskutoční 27. apríla 2024 (sobota) o 11:00 h v obci Ostrá Lúka (pri Zvolene)

Barborská cesta
Barborská cesta. Zdroj: OZ Banský Región -Terra Montanae

Otvorí sa prvá pútnická ubytovňa na Barborskej ceste.

Podujatie sa uskutoční pri príležitosti otvorenia Komunitného centra s prvým oficiálnym Albergom (pútnickou ubytovňou). Pri tejto príležitosti sa otvorí aj sezónu 2024 na Barborskej ceste. Počas podujatia s kultúrnym programom, v ktorom vystúpi Martin Vetrák a Komorný sláčikový orchester ZUŠ Sliač, budete mať možnosť navštíviť pamätnú izbu Adely Ostrolúckej, prezrieť si areál a priestory Komunitného centra s prvou oficiálnou pútnickou ubytovňou na Barborskej ceste – Alberg Ostrá Lúka.

Silueta svätej Barbory na turistickej mape
Silueta svätej Barbory na turistickej mape. Zdroj: Barborská cesta

Zastavenie pri ruinách Kostola Zjavenia Pána v areáli cintorína

O 12:30 sa zaháji turistický prechod na Kolibu U Rytiera pod Pustým hradom (cca 5 km). Cestou bude  zastavenie pri ruinách Kostola Zjavenia Pána v areáli cintorína v obci Ostrá Lúka, ktorý podľa dochovaných záznamov zhorel v roku 1745. Budete sa môcť dozvedieť zaujímavosti z prebiehajúceho archeologického výskumu, ktorý odhaľuje jeho históriu, siahajúcu do prelomu 13. a 14. storočia.

Propagačná brožúra
Propagačná brožúra. Zdroj: Barborska cesta

Spoznáte príbeh o Benátskom kupcovi pri jeho soche pod Hradom Peťuša.

Členovia združenia Priaznivci Pustého hradu porozprávajú príbeh o Benátskom kupcovi pri jeho soche pod Hradom Peťuša. Pred Kolibou U Rytiera bude otvorená nová nabíjacia stanica pre elektro bicykle, ktoré si môžete aj vyskúšať a previezť sa na Pustý hrad. Pre účastníkov bude pripravený výborný rytiersky guláš a narodeninová torta na oslavu 10. výročia založenia OZ Banský Región – Terra Montanae, ktoré sa stará o Barborskú cestu.

Pamätná izba Ostrolúckych.
Pamätná izba Ostrolúckych. Foto: František Kovár

Na podujatie sa prihláste, počet účastníkov je limitovaný.

Pre účastníkov z Banskej Bystrice je pripravený autobus. Vyrazí na Ostrú Lúku o 10:00 spred budovy VÚB banka na Námestí Slobody v BB. Späť do BB bude odchádzať spred Koliby U Rytiera o 17:00. POZOR, jeho kapacita je obmedzená na 30 miest. Cena spiatočného lístka je 5 €/ osoba, deti do 6 rokov zdarma bez nároku na sedadlo.

Prihlásiť sa môžete telefonicky na 0905 810 232, alebo mailom na [email protected].

Nápis vo vnútorných priestoroch kaštieľa.
Nápis vo vnútorných priestoroch kaštieľa. Zdroj: OZ KAMENICA
  • Program podujatia:
  • 09:45 – 10:00 Zraz účastníkov otvorenia sezóny na Barborskej ceste pred budovou VÚB banky Námestie Slobody v Banskej Bystrici
  • 10:00 – 10:40 Presun autobusom smer Ostrá Lúka
  • 11:00 – 11:20 Otvorenie Komunitného centra s Albergom (pútnickou ubytovňou) Ostrá Lúka
  • Otvorenie sezóny na Barborskej ceste, 10. výročie založenia OZ BR – TM
  • 11:20 – 12:30 Kultúrny program s malým občerstvením. Vystúpenie Martina Vetráka a Komorného sláčikového orchestra ZUŠ Sliač. Prehliadka areálu Komunitného centra a priestorov Albergu Ostrá Lúka.
  • 12:30 – 14:00 Prechod účastníkov otvorenia sezóny na Kolibu U Rytiera (5 km) Zastavenie na archeologickej lokalite Kostol Zjavenia Pána v areáli cintorína obce Ostrá Lúka a pri soche Benátskeho kupca pod Hradom Peťuša           
  • 14:00 – 17:00  Privítanie účastníkov pred Kolibou U Rytiera. Otvorenie nového nabíjacieho bodu pre elektro bicykle. Guláš a narodeninová torta na oslavu 10. výročia založenia OZ Banský Región – Terra Montanae. Možnosť návštevy Pustého hradu na elektro bicykloch
  • 17:00 Odchod autobusu do Banskej Bystrice

Zdroj: OZ Banský Región – Terra Montanae

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *