Meteorológovia upozorňujú na počasie v Chorvátsku

Meteorológovia upozorňujú na počasie v Chorvátsku. V hre sú dva veľmi zlé scenáre

Meteorológovia upozorňujú, že letné mesiace na chorvátskom pobreží budú extrémne horúce. Informuje o tom portál iMeteo. Okrem vysokých teplôt, ktoré očakávame na plážach pod slnečníkmi, sa môžu krajiny dotknúť aj suchá a dokonca hrozia aj požiare. Táto skutočnosť je veľmi znepokojujúca.

Portál o počasí uvádza, že je veľká šanca na menej zrážok ako obvykle. Aj keď rok 2024 nemusí byť najteplejším v histórii Chorvátska, určite bude patriť medzi päť najteplejších rokov. Ukazujú to aktuálne merania.

Ak plánujete tento rok cestu do Chorvátska alebo inde, nezabudnite na ochranu pred vysokými teplotami a intenzívnym slnkom. Dôkladne sa chráňte, nezabudnite si vziať dosť vody a opaľovací krém. V čase najväčšieho slnečného žiarenia sa vyhýbajte pobytu na priamom slnku.

Prírodná katastrofa

V posledných týždňoch Chorvátsko zažíva turbulentné počasie. Horúčavy sa striedajú s búrkami a povodňami. K tomu všetkému sa len pred týždňom pobrežie Istrie stretlo s ekologickou katastrofou, keď sa z lode vyliala ropa.

Podľa meteorológa Zorana Vakulu to vyzerá tak, že počasie bude pre Chorvátov nepokojné až do konca leta. Teploty sa v najbližších dňoch budú zvyšovať a opäť nás čaká horúčava.

Vyparovanie vody počas nadchádzajúcich horúcich dní po nedávnych dažďoch vytvorí veľmi nepríjemné podmienky. Ešte závažnejšie však budú problémy so suchom, ktoré čakajú Chorvátsko v najbližších mesiacoch. Dlhodobá predpoveď pre júl a august naznačuje veľmi vysokú pravdepodobnosť, že teploty vzduchu v týchto mesiacoch budú výrazne nad priemernými hodnotami.

Vakula poznamenal, že priemerná teplota vzduchu za posledných 12 mesiacov, ako aj od začiatku tohto roku, je historicky vysoká nielen na miestnej, ale aj na globálnej úrovni.

Výrazné oteplenie čaká aj Slovensko

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) predpovedá výrazné oteplenie na Slovensku v tomto týždni. Podľa predpovedného modelu by teploty mohli počas tohto obdobia dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.

„Od pondelka (17. 6.) až po utorok (18. 6.) sa očakáva posun hrebeňa vysokého tlaku vzduchu z severnej Afriky smerom k Taliansku a Balkánu. Zadná časť tohto hrebeňa bude prinášať veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch aj do našich končín zo smeru juhozápadu,“ uvádza SHMÚ.

V pracovných dňoch sa predpokladá väčšinou jasné počasie s minimálnym množstvom oblakov a prehánky či búrky budú výnimočné.

Do Poľska sa v noci na štvrtok (20. 6.) presunie studený front, ktorý čiastočne ovplyvní aj naše počasie. Aj keď zrážky budú minimálne, dočasne to spôsobí mierny pokles teplôt, najmä na severe. Pre piatok (21. 6.) predpokladajú rovnaké teploty ako v stredu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *