Zmeny, ktoré priniesla novela dôchodkového sporenia sporiteľom

Zmeny, ktoré priniesla novela dôchodkového sporenia sporiteľom (PREHĽAD)

Takmer dva milióny sporiteľov a viac ako 15 miliárd eur. Záujem o druhý pilier narastá. Tento systém dôchodkového sporenia sa blíži k dosiahnutiu hranice dvoch miliónov sporiteľov. Výrazné zmeny v podobe druhého dôchodkového piliera zaviedla ešte predchádzajúca politická garnitúra na konci roku 2022. Informuje o tom portál Pravda.

Tieto zmeny zahŕňali presun sporiteľov do fondov s vyššou výkonnosťou a zavádzanie noviniek, ako je automatické zapojenie do druhého piliera a zároveň zníženie poplatkov.

Novela viedla k tomu, že väčšina sporiteľov teraz investuje svoje úspory spôsobom, ktorý má potenciál dosiahnuť lepšie zhodnotenie ako garantované fondy. Väčšina úspor, ktoré boli uložené do druhého piliera, je teraz v nezaručených fondoch.

To prispieva k postupnému nárastu objemu úspor v druhom pilieri. Aktuálne je v ňom uložených viac ako 15 miliárd eur. Hodnota majetku rastie, aj keď sa začína zvyšovať aj objem peňazí, ktoré sa vyplácajú dôchodcom z druhého piliera.

V období medzi rokmi 2015 a 2023 boli z druhého piliera vyplatené dôchodky celkovo vo výške 305 miliónov eur, pričom viac ako 90 percent bolo vyplatených ako jednorazové platby. Objem vyplácaných dôchodkov výrazne narastá, predovšetkým v prípade predčasných dôchodkov. V roku 2023 Dôchodkové správcovské spoločnosti vyplatili dôchodky vo výške viac ako 126 miliónov eur, pričom v prvých piatich mesiacoch tohto roku dosiahli sumu 102 miliónov eur.

Slováci zmeny rešpektujú

Medzi podstatné novinky patrí taktiež zavedenie predvolenej investičnej stratégie. Tá automaticky posúva sporiteľov do výkonnejších negarantovaných investičných fondov.

Ide o stratégiu, ktorá ráta so skutočnosťou, že do bezpečnejších garantovaných fondov sa budú sporitelia presúvať len postupne a až s blížiacim sa dôchodkom.

Predvolená investičná stratégia predpokladá, že mladí sporitelia môžu investovať s vyšším rizikom, pretože majú dlhý investičný horizont, ktorý im umožňuje časovo zvládnuť prípadné straty.

Predvolená investičná stratégia plánuje postupné presúvanie prostriedkov sporiteľov do garantovaných fondov, keď sa ich odchod na dôchodok blíži. Dôvodom je, že v prípade prípadného trhového poklesu tesne pred odchodom na dôchodok by sporiteľ nemal dostatočný čas na zotavenie sa zo straty.

Táto stratégia adresuje jeden z hlavných problémov, ktoré trápili druhý pilier. Konkrétne, že ho ľudia často využívali nesprávne. Dokonca aj mladí sporitelia ukladali svoje finančné prostriedky do garantovaných fondov, čím obmedzovali svoj potenciálny výnos.

Novela tiež zahŕňala presun finančných prostriedkov niektorých sporiteľov do fondov s variabilným výnosom, čo sa začalo letom minulého roku. Tento postupný presun pasívnych sporiteľov už teraz vedie k tomu, že väčšina sporiteľov dosahuje lepšie zhodnotenie svojich investícií s možnosťou vyšších výnosov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *