Trávny Ždiar
|

Lokalitu mnohí poznajú pod názvom Malý Slovenský raj.

Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza lokalita, ktorá svojím charakterom pripomína chodník v Slovenskom raji, z čoho pochádza aj miestne pomenovanie Malý Slovenský raj. Chodníkom sa dostanete na vyhliadku Trávny Ždiar.

Malý Slovenský raj
Malý Slovenský raj. Fotoarchív: František Kovár

Vyhliadka Trávny Ždiar je odbočka na trase Chodníka Kamila Linharta.

Vyhliadka Trávny Ždiar je odbočka na trase Chodníka Kamila Linharta. Odbočka má dĺžku vyše 800 m a tvorí ju okružný jednosmerný chodník. Chodník začína a končí pri Chate na Suchom vrchu. Chodník nie je dlhý, ale počas celej trasy môžete obdivovať pôsobivé skalné bralá, úžiny, balvany zaujímavých tvarov. Čaro prírodnej scenérie dotvára  množstvo spadnutých stromov, pokrytých machom, ktoré dotvárajú atmosféru tiesňavy. Chýba už len potok s vodopádmi. Na vrcholovej vyhliadke vás čaká pohľad na hrebeň Veľkej Fatry s vrchom Krížna, hrebeň Kremnických vrchov. Z Nízkych Tatier je vidno ich okrajovú časť. Z vyhliadky je vidno aj dedinky Kordíky a Králiky.

Výstup na vyhliadku je po schodoch
Výstup na vyhliadku je po schodoch. Fotoarchív: František Kovár

Značenie chodníka nie je značené klasickou pásovou značkou ale značkou, kde v bielom poli je modrý trojuholník. K odbočke na Trávny Žiar sa dostanete po modro značenom Chodníku Kamila Linharta (B. Bystrica – Králiky – Skalka), od záhradkárskej osady nad sídliskom Fončorda. Túto trasu prejdete približne za 1:30 hod..

Prírodnú scenériu dotvárajú spadnuté stromy
Prírodnú scenériu dotvárajú spadnuté stromy. Fotoarchív: František Kovár

Tip na výlet: Navštívte sedem metrov vysoký Králický vodopád.

Na banskobystrickej strane Kremnických vrchov sa nachádza jedinečná tiesňava, ktorú vytvoril Farebný potok. Jej krásu umocňuje aj sedem metrový vodopád. Králickou tiesňavou preteká Farebný potok, ktorý tu medzi skalami vytvoril unikátne zákutia. Tiesňava je dlhá približne kilometer. Vznikla zarezaním sa Farebného potoka do vápencového podkladu, pričom vznikli okolité bralá, s rôznymi unikátnymi tvarmi. Tiesňavu zakončuje sedem metrov vysoký Králický vodopád. Prechod tiesňavou je nenáročný, s miernym stúpaním, vhodný pre všetky vekové kategórie. Počas prechodu tiesňavou vás budú obkolesovať dolomitové skalné bralá, ktoré dosahujú výšku do 20 metrov.

Vyhliadka
Vyhliadka. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *