ZSSK zvyšuje bezpečnosť personálu a cestujúcich

ZSSK zvyšuje bezpečnosť personálu a cestujúcich. Pozrite sa, čo dostanú vlakvedúci

V máji plánuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) výrazne zlepšiť bezpečnosť cestujúcich vo svojich vlakoch. Postupne budú vlakvedúci vybavení osobnými kamerami, ktoré im umožnia zaznamenávať zvuk a video z ich pohľadu počas ich služby na vlaku. Informuje o tom portál webnoviny.sk.

V štvrtok 2. mája oznámil Národný osobný dopravca, že pilotný projekt prvou etapou sa zavedie vo vlakoch na západnom Slovensku. Postupne, počas služby vo vlaku, budú mať vlakvedúci telové kamery pripnuté na svojich uniformách, a to na celom území krajiny.

Nejde len o ochranu personálu

„Účelom tohto projektu je poskytnúť ochranu cestujúcim a personálu vlaku pred možnými konfliktnými situáciami a celkovo zlepšiť kvalitu cestovania vo vlakoch ZSSK,“ uviedol generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

„Hoci sme za posledný rok zaznamenali mierne zníženie počtu incidentov vo vlakoch, musíme stále pracovať na zabezpečení toho, aby cestovanie vlakmi bolo pohodlné a bezpečné,dodal.

Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková zdôraznila zlepšovanie nielen pohodlia cestujúcich, ale aj ich bezpečnosti vo vlakoch.

„Považujeme za veľmi dôležité, aby sme boli schopní predchádzať rôznym incidentom a v prípade ich výskytu, aby sme ich mohli ľahšie riešiť,“ poznamenala.

Štátna tajomníčka zdôraznila, že to je veľmi dôležité aj pre vlakvedúcich, ktorí často čelia rôznym verbálnym a fyzickým útokom.

„Ministerstvo dopravy pripravuje ďalšie projekty na zvýšenie bezpečnosti v železničnej osobnej doprave, ktoré budú financované z európskych zdrojov,“ dodala Denisa Žiláková.

Významná zmena

Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva vnútra SR Lucie Kurilovskej je bezpečnosť prioritou a akékoľvek incidenty alebo sťažnosti pasažierov počas cestovania vlakom je možné vyriešiť iba v prípade, že existujú dostatočné dôkazy.

„K tomuto cieľu významne prispievajú telové kamery. Vedomosť o ich prítomnosti je, ako sa ukázalo aj v iných krajinách, významným preventívnym nástrojom, ktorý podporuje slušné správanie a dodržiavanie predpisov zo strany cestujúcich aj vlakového personálu,“ zdôraznila Lucia Kurilovská.

Zástupca riaditeľa odboru železničnej polície Prezídia Policajného zboru Igor Tošal taktiež vyjadril svoj názor na bezpečnosť vo vlakoch.

„Túto iniciatívu vítame, pretože to prispeje nielen k zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich vo vlakoch, ale aj k objasňovaniu rôznych trestných činov,“ zdôraznil.

Hoci štatistiky ZSSK zaznamenali mierny pokles počtu incidentov vo vlakoch o približne 4,8 % v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022, počet incidentov zostáva vysoký – 1 119 prípadov pri 71,7 milióna prepravených cestujúcich.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *