Malachovská tiesňava
|

Potok pretekajúci dolinou v Kremnických vrchoch vytvoril na krátkom úseku krásnu tiesňavu.

V predchádzajúcom článku som opísal Králickú tiesňavu s Králickým vodopádom, pri obci Králiky. Dnes to bude zastavenie o niekoľko desiatok kilometrov južnejšie, pri obci Malachov, kde sa nachádza Malachovský vodopád.

Prečítajte si: Tiesňavou pretekajúci Farebný potok vytvára 7 metrový vodopád.

Malachovský potok
Malachovský potok. Fotoarchív: František Kovár

V Malachovskej tiesňave je 15 m vysoký kaskádovitý vodopád.

Pri obci Malachov sa nachádza dolina, ktorou preteká Malachovský potok. V doline sa nachádza miestna prírodná atrakcia, asi 200 m dlhá nádherná tiesňava, ktorú vytvoril Malachovský potok. V tiesňave je asi 15 m vysoký kaskádovitý vodopád, ktorý vytvoril bočný prítok Malachovského potoka. Celá tiesňava pôsobí až mysticky pri hre svetla a tieňov, kedy sa striedajú tmavé zákutia s presvetlenými slnečnými lúčmi. Toto sa prejavuje aj na samotnom vodopáde, ktorého krásu môžete sledovať z lavičiek pre vodopádom. Prístup k vodopádu je po modrej značke z obce Malachov. Malachovskou dolinou kedysi viedla poštová cesta z Banskej Bystrice cez Kremnické vrchy do Kremnice, popri známej Chate Hostinec. V minulosti to bol Hostinec pri Troch krížoch, určený bol hlavne pre furmanov a kupcov. Mohli sa tu občerstviť po namáhavej horskej ceste, kone si mohli oddýchnuť, prípadne mohli kone aj prepriahnuť.

Prečítajte si: Unikátna turistická chata v Kremnických vrchoch.

Potok vytvoril krátku malachovsku tiesňavu
Potok vytvoril krátku malachovsku tiesňavu. Fotoarchív: František Kovár

Návšteva tiesňavy sa oplatí v každom ročnom období.

Prístup k vodopádu od Malachova je nenáročný, vhodný pre všetky vekové kategórie. K vodopádu sa môžu vybrať aj cykloturisti. Tiesňavu s vodopádom a panenskou divokou prírodou môžete obdivovať v priebehu celého roka, v každom ročnom období niečím zaujme. V jarných mesiacoch, pri roztápaní snehu, ale aj po výdatných dažďoch vynikne najviac krása kaskádovitého vodopádu. Cez leto je to hra svetla a tieňa v husto zarastenej tiesňave. Cez zimu pri mrazoch vodopád zasa vytvára rôzne nádherné ľadové útvary a kvaple.

Malachovský vodopád
Malachovský vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Z histórie obce Malachov.

Po založení Banskej Bystrice r.1255 uhorským kráľom Belom IV. počas nemeckej kolonizácie boli povolaní do banských oblastí nemeckí obyvatelia, ktorí boli zakladatelia banskej osady v r. 1422 Maleho, v r. 1446 pod názvom Malacho a v r. 1467″Malachow. Toto osídlenie dokazujú aj priezviská: napr. Play, Rozemberger, Steinsdorfer, Mayer. Ťažba bola zameraná na striebro, železo a ortuť. Obec bola viackrát prepadnutá Turkami. V roku 1599 z 21. na 22. októbra vypálili obec i široké okolie. Začiatkom 20.storočia splynula s Malachovom obec Dolné Pršany nachádzajúca sa na pravom brehu potoka. Pripomínajú to dva cintoríny na protiľahlých svahoch údolia. Kostol v obci nebol nikdy postavený. Významnou pamiatkou v obci je evanjelická a.v. ľudová škola, ktorú založil v roku 1858 Andrej Braxatoris Sládkovič. (Zdroj: obec Malachov)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *