Kostol sv. Margity Antiochijskej
|

Kostol sv. Margity Antiochijskej je unikát v strednej Európe.

Pôvod kostola nie je doposiaľ podrobne prebádaný. Nedávny výskum ukázal, že Kostol sv. Margity Antiochijskej by mohol pochádzať až z obdobia okolo roku 850.

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch
Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Zdroj: OZ KAMENICA

Kostolík je jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy.

Jedná sa o jediný stojaci a zachovaný objekt z obdobia Veľkej Moravy. Kostolík je najstaršou zachovanou stojacou stavbou severne od Dunaja, čím má obrovský význam aj v rámci celej strednej Európy. Dendrochronologicky, ale aj meraním obsahu uhlíka C14 bolo zistené, že kostol mohol byť postavený okolo roku 850. Kostol leží pri slovensko-českej hranici, niekoľko kilometrov od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy, v katastri obce Kopčany. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza až z r. 1392. V jeho okolí existovali malé osady do 13. storočia. Keď zaniklo pôvodné veľkomoravské hradisko, obyvatelia sa začali postupne z osád sťahovať. Poslední odišli približne v 16. – 17. storočí. Kostol aj naďalej slúžil svojmu účelu až do 18. storočia, keď bol postavený nový kostol v obci Kopčany. Ku kostolu patril aj priľahlý cintorín, na ktorom sa pochovávalo až do 17. – 18. storočia.

Vstup do kostola
Vstup do kostola. Zdroj: OZ KAMENICA

Pri poslednej rekonštrukcii bol kostolík nanovo omietnutý.

Pri poslednej rekonštrukcii v rokoch 2020-21 bol kostolík nanovo omietnutý. Na pieskovcové platne, z ktorých je kostol postavený, odborníci nanášali omietku. Robili to tým istým spôsobom ako v 9. storočí. Reštaurátori mali rukavice z prírodných materiálov, ktorými rozotierali omietku po stenách. Tento zásah bol nevyhnutný, pretože pieskovec z ktorého je kostol postavený sa zvetrával a drobil. Omietka takto kostolík chráni proti poveternostným vplyvom. Vymenili sa tiež škridly na streche kostola, ktoré boli neautentické a pôsobili príliš moderne na tejto historickej stavbe.  

Predná časť kostola
Predná časť kostola. Zdroj: OZ KAMENICA

Legenda o sv. Margite Antiochijskej.

Margita bola dcérou pohanského kňaza z Antiochie, ktorú však vychovávala pestúnka. Keďže bola kresťanka, vychovávala ju v takomto duchu. Keď vyrástla, bola veľmi pekná. Nečudo, že jej začal dvoriť prefekt Olýbrius, ktorý ju chcel za svoju milenku. Pred jeho láskou však dala prednosť láske k Bohu. To Olýbria tak nahnevalo, že ju dal mučiť. Keď ju však každé ráno priviedli na mučenie, rany z predchádzajúceho dňa mala zahojené. Podľa mnohých išlo o zázrak kresťanskej viery a uzdravenia. Vyvrcholením mučenia bola poprava, pri ktorej krásna a duchovne silná Margita prišla o hlavu. Podľa legendy sa mnoho ľudí vďaka nej obrátilo na kresťanskú vieru.

Zadná časť kostola
Zadná časť kostola. Zdroj: OZ KAMENICA

Pri kostole sa obnovila v roku 2022 Kačenáreň.

Len niekoľko desiatok metrov od kostola Sv. Margity je zrekonštruovaná baroková kačenáreň, z ktorej bola dlhé roky len ruina. Jej história siaha do roku 1736, keď v tejto lokalite z iniciatívy cisára Františka Štefana Lotrinského vznikol žrebčín. Okrem neho tu vybudovali aj rybník s cieľom odchytu divých kačíc, ku ktorému postavili objekt kačenáreň. Objekt slúži ako zázemie pre návštevníkov, je tu múzeum, informačná kancelária a miesto občerstvenia.

Unikát v strednej Európe
Unikát v strednej Európe. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *