Tohtoročná dovolenka bude zrejme úplne iná

Problémy v dovolenkovom raji Slovákov: S ubytovaním môžete mať tento rok problém

Český portál tn.cz informuje o tom, že 1. januára 2024 vstúpila v Chorvátsku do platnosti nová legislatíva. Jej cieľom je regulácia turizmu, čo sa zrejme dotkne aj Slovákov, ktorí obľúbenú destináciu tiež navštevujú.

Dôjsť totiž môže k obmedzeniu ubytovania v súkromných apartmánoch a zníženiu ubytovacej kapacity.

Tento zákon o turizme je pre Chorvátov spásou z nebies. V krajine totiž bola ubytovacia kapacita vyčíslená na 1,24 milióna lôžok. Zhruba 653-tisíc z nich je súčasťou súkromného ubytovania. Hoci ide o ekonomicky prínosnú skutočnosť, má aj svoje temné stránky.

Ubytovanie v súkromných apartmánoch bude po novom regulované, o čo sa postará práve nová legislatíva. Niektorí chorvátski politici totiž poukázali na to, že sú primorské letoviská, ktoré sú počas letnej sezóny preplnené, čo nezvláda tamojšia infraštruktúra.

Slováci, nebuďte prekvapení

To, ako bude situácia po novom vyzerať, zatiaľ známe nie je. Podľa chorvátskeho portálu IstraIN však majú úrady zhruba dva mesiace na to, aby spoločne pripravili aspoň 5 vyhlášok. Až ich vytvorenie priblíži novú legislatívu skutočnosti.

Tamojšia ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjacová uviedla, že zákon o cestovnom ruchu je pre krajinu veľmi dôležitý. Vďaka nemu totiž krajina bude môcť cestovný ruch riadiť premyslene a tak, aby bol prospešný nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj turistov.

Vďaka zákonu budú všetky turistické destinácie disponovať potrebnými nástrojmi, aby riadili rozvoj cestovného ruchu na svojom území udržateľným spôsobom.

Turisti by sa však mali pripraviť na to, že už počas tohto leta možno dôjde ku situácii, že sa nebudú môcť ubytovať v apartmáne, ktorý navštevujú každý rok.

Chorvátsko je stále populárna voľba

Pre mnohých Slovákov je dovolenka v Chorvátsku každoročným rituálom. Po novom však ľudia tieto dovolenky neriešia na vlastnú päsť, ale využívajú služby cestovných kancelárií.

Počas dovolenkovej sezóny 2023 na to poukázal portál Aktuality. Šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes uviedol, že do prvej trojky top destinácií Slovákov patrí Chorvátsko, Turecko a Grécko.

Dovolenky v Chorvátsku sa dajú vybaviť jednoducho a mnohí ich organizujú na vlastnú päsť. Berkes však poukázal na to, že množstvo ľudí, ktorí sa radšej obrátia na cestovnú kanceláriu, sa od roku 2022 začal zvyšovať.

Rok 2022 dokonca niektoré z kancelárií označili za najúspešnejší vôbec.

Odpoveď na otázku, prečo to tak je, je jednoduchá. Dôvodom môže byť, že v krajine začalo pred rokom platiť euro, čo viedlo k zvýšeniu cien. Vzhľadom na to, že kancelárie majú nakontrahované kapacity ubytovaní a s veľkým časovým predstihom vopred vyplatené, dovolenkujúci sa nemusia báť zvýšených cien.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *