Vodopád v Štiavnických vrchoch
|

V Štiavnických vrchoch je len jeden významnejší a chránený vodopád.

Rudniansky vodopád je jediným významným a chráneným vodopádom v Štiavnických vrchoch. Za prírodnú pamiatku je vyhlásený od roku 1995, v CHKO Štiavnické vrchy.

Rudniansky vodopád
Rudniansky vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Rudniansky vodopád pri dostatku vody je jeden z najkrajších na Slovensku.

Rudniansky vodopád pozostáva z viacerých prúdov, ktoré obtekajú mohutný skalný schod. Jeho výška nepatrí k tým najväčším. Vodopád má len 4 m, ale v období keď má dostatok vody ho možno zaradiť medzi jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku. Ak chcete pozorovať jeho krásu, je najlepšie si naplánovať návštevu po výdatnejších dažďoch. V ostatnom období je pomerne chudobný na prietok vody.

Čím viac vody, tým je krajší
Čím viac vody, tým je krajší. Fotoarchív: František Kovár

Vodopád sa nachádza na hornom toku Rudnianskeho potoka.

Vodopád sa nachádza medzi obcami UhliskáRudno nad Hronom, na hornom toku Rudnianskeho potoka. Popri vodopáde vedie lesná asfaltová cesta spájajúca obe obce. Cesta je zároveň značená ako cyklotrasa. Rýchlejšie sa k vodopádu dostanete z obce Uhliská, približne do 30 min.. Z Rudna nad Hronom je trasa dlhšia, má asi 5 km. Cesta k vodopádu je obklopená divokou prírodou, ktorú dotvárajú zaujímavé skalné útvary. Cesta k vodopádu nie je náročná a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Samotný vodopád je dosť skrytý aj keď sa nachádza takmer pod cestou. Ľahko sa môže stať, že ho prehliadnete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *