Roklina Juráňova dolina
|

Turistický klenot Oravy sa nachádza na severnom okraji Západných Tatier.

Juráňova dolina je považovaná za jednu z najkrajších roklín Oravy, podľa niektorých hodnotení aj jedna z najkrajších na Slovensku. Parametre chodníka, ktorý prechádza dolinou, robia z neho príjemný relaxačný výlet v prírode pre rodiny s deťmi.

Vstup do rokliny
Vstup do rokliny. Fotoarchív: František Kovár

Lokalitou prechádza okružný náučný chodník.

Juráňová dolina je 4 km dlhá zalesnená dolina nachádzajúca sa v Oravickej kotline. Ústie doliny tvorí 1 km dlhá vápencová tiesňava, ktorá je charakteristická kolmými skalnými stenami. Cez dolinu preteká Juráňov potok, popri ktorom vedie turistický chodník (červená turistická značka), ktorý je zároveň aj Náučným chodníkom Juráňová dolina. Trasa náučného chodníka je okruh so začiatkom a koncom v osade Oravice, patriacej pod mesto Tvrdošín.

Drevený mostík
Drevený mostík. Fotoarchív: František Kovár

Náučný chodník je dlhý 8 km, s prevýšením 170 m. Priemerný čas prechodu chodníka sú približne 3 hod. Na trase je osadených 7 informačných tabúľ. Parametre tohto náučného chodníka robia z neho príjemný relaxačný výlet v prírode pre rodiny s deťmi. Náučný chodník Juráňova dolina začína v Oraviciach, pokračuje smerom Rázcestie Pod Šatanovou – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Rázcestie pod Umrlou – Rázcestie pod Suchou dolinou – Oravice.

Medzi skalnými stenami
Medzi skalnými stenami. Fotoarchív: František Kovár

Lokalita rezervácie sa vyznačuje najnižšou polohou, kde rastie kosodrevina.

Národná prírodná rezervácia Juráňova dolina je chránené územie na severnom okraji Západných Tatier južne od osady Oravice. Bolo vyhlásené v roku 1974 na ochranu geomorfologicky a krajinársky významného územia prakticky celého povodia Juráňovho potoka so zachovalými lesnými biocenózami a vápnomilnou flórou, ktorej bohatú druhovú diverzitu tvoria horské a vysokohorské druhy. V roku 1886 v tejto neschodnej časti doliny oravské panstvo vybudovalo drevený most dlhý vyše 900 m na zvoz dreva z vyššie ležiacich území, ako aj železnej rudy spod Veľkej Furkasky. Most zničila v roku 1934 povodeň. Dodnes ho pripomína niekoľko zvyškov trámov v skalných stenách.

Roklinou sa kľukatí potok aj chodník
Roklinou sa kľukatí potok aj chodník. Fotoarchív: František Kovár

Pre tiesňavu je typický bralný reliéf, strmé steny, krútňavové hrnce a vodopády. Bohatá vysokohorská flóra sa tu nachádza v pomerne malej nadmorskej výške (okolo 900 m n. m.) a v celom karpatskom oblúku práve v týchto miestach rastie kosodrevina v najnižších polohách. Pre dolinu platí zimná uzávera v termíne 1.11. – 30.4..

Zdroj: Náučný chodník Juráňová dolina

Drevené schody
Drevené schody. Fotoarchív: František Kovár
V minulosti tu bol drevený most
V minulosti tu bol drevený most. Fotoarchív: František Kovár
Reťazové zábradlie
Reťazové zábradlie. Fotoarchív: František Kovár
Juráňova dolina
Juráňova dolina. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *