Slovenské vlaky už v jednej stanici nezastavia

Slovenské vlaky už v jednej stanici nezastavia. Pozrite sa, čo všetko sa mení

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) budú časovo obmedzovať dopravnú službu na železničnej stanici Sekule v okrese Senica na hlavnej trati Bratislava – Kúty. Toto opatrenie je následkom nedostatku personálu, predovšetkým v pozícii výpravcu. Informuje o tom portál Pravda.

Od pondelka 15. apríla nebudú osobné vlaky smerujúce z Bratislavy do Kútov zastavovať na stanici Sekule v čase od 18:50 do 6:15. ŽSR zdôvodnili túto zmenu potrebou zabezpečiť bezpečnosť cestujúcich v noci, čo znamená, že vlaky nebudú môcť na tejto stanici stáť pre nástup a výstup cestujúcich smerom do Kútov. Stanica Sekule bude počas tohto obdobia fungovať iba ako zastávka.

Plány sú veľkolepé

Podľa slov Lucie Lizákovej, manažérky komunikácie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), spoločnosť konceptuálne pracuje na implementácii diaľkového riadenia v rámci dostupných finančných možností.

Po dokončení modernizácie trate, staníc a zabezpečovacích zariadení celý úsek od Devínskej Novej Vsi po Kúty prejde na diaľkové riadenie z Lokálneho centra riadenia v Kútoch, a to až vtedy, keď bude infraštruktúra vrátane prístupov cestujúcich na nástupiská pripravená. Stanica Sekule bude zrušená a nahradená železničnou zastávkou bez koľajového rozvetvenia približne 1 km od súčasnej stanice.

Okrem toho bude vybudovaná diaľkovo riadená dopravňa v podobe výhybne Sekule. Plánované vyhlásenie verejného obstarávania na zhotoviteľa sa podľa ŽSR zvažuje v roku 2025 v závislosti na pokroku inžinierskych prác.

Železnice Slovenskej republiky neustále zvyšujú počet zamestnancov vo funkcii výpravcu z vnútorného aj externého zdroja. Pavol Komarňanský, námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre ľudské zdroje, oznámil, že momentálne sa 93 uchádzačov na túto pozíciu školí.

Po úspešnom absolvovaní odborných skúšok bude 24 nových výpravcov pôsobiť v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Avšak, ŽSR nemajú možnosť zrýchliť proces zaškolovania nových zamestnancov do prevádzky, hlavne na pozíciu výpravcu. Prijatie nového personálu je podmienené získaním odbornej, zdravotnej a psychologickej spôsobilosti. Samotný proces školenia nových výpravcov trvá takmer jeden rok.

Slováci, pripravte sa na tieto zmeny

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) oznámila plány na zmenu osobnej vlakovej dopravy v stanici Sekule platných od 15. apríla.

„V dôsledku prevádzkových zmien v tejto železničnej stanici zo strany manažéra železničnej infraštruktúry, ZSSK obmedzí zastavenie siedmich najmenej frekventovaných vlakových spojení. Napriek tomu bude naďalej v stanici zastavovať 33 regionálnych vlakov, ktoré denne premávajú na linke Bratislava – Kúty a sú preferované cestujúcimi,“ uviedol hovorca národného vlakového osobného dopravcu Dominik Drevický.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *