Tiesňava Ploské
|

Tufová tiesňava je jedinečný prírodný úkaz na Slovensku.

Pri obci Ploské sa nachádza významná geologická lokalita, Tufová tiesňava Ploské. Je to pomerne málo známa lokalita na východnom Slovensku. Podobnú tiesňavu na Slovensku nenájdete.

Tufová tiesňava Ploské
Tufová tiesňava Ploské. Fotoarchív: František Kovár

Cez tiesňavu Ploské preteká občasný potok.

Tiesňava vznikla zarezávaním vodného toku do mäkkého tufového podložia. Najkrajšia časť tiesňavy je hneď na jej začiatku, kde je zaujímavo tvarovaný tuf s výškou stien 7 – 10 metrov. V ďalšej časti tiesňavou prechádza úzky chodník, lemovaný zalesnenými strmými svahmi. V značnej časti tiesňavy sa vyskytujú popadané stromy a tiesňava je miestami náročnejšie priechodná. Cez tiesňavu nevedie oficiálny turistický chodník a nie je udržiavaná, čo jej pridáva na divokej príťažlivosti a tajomnosti. Niektoré miesta v tiesňave sú široké okolo 1 m, jej dĺžka je asi 800 m. Tiesňavu vyhĺbil v minulosti potok, ktorý dnes ňou preteká len občasne, buď po výdatnejších dažďoch, alebo pri topení snehu. V ostatnom období je tiesňava suchá, bez vody. Ak budete mať šťastie môžete tu nájsť kusy skameneného dreva.

Úzky chodník cez tiesňavu
Úzky chodník cez tiesňavu. Fotoarchív: František Kovár

Prístup do tiesňavy je jednoduchý a nenáročný.

Prístup do tiesňavy je z obce Ploské po ceste, ktorá spája Ploské a Ortáše. Asi po 0.5 km odbočíte na cestu, ktorá smeruje k lesu, kde sa nachádza vstup do tiesňavy.

Divoká a tajomná tiesňava
Divoká a tajomná tiesňava. Fotoarchív: František Kovár
Strmé svahy tiesňavy
Strmé svahy tiesňavy. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *