| |

Cesty v parku majú pôdorys kríža, v mieste ich pretínania je fontána.

Napriek rôznym úpravám si park zachoval svoj historický charakter a dnes je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Dnes je dôležitou dominantou a oddychovým miestom Žiaru nad Hronom.

Pôvodná fontána v parku.
Pôvodná fontána v parku. Zdroj: OZ KAMENICA

Pri biskupskom kaštieli bol v polovici 18. storočia vybudovaný park.

Park pri biskupskom kaštieli, v Žiari nad Hronom, bol vybudovaný v polovici 18. storočia. V minulosti bol súčasťou susediaceho biskupského kaštieľa, kde slúžil ako jeho rozsiahle záhrady. Unikátnym prvkom parku sú jeho hlavné cesty, ktoré majú pôdorys v tvare kríža. Tento kríž je vysadený z oboch strán lipovými alejami, na mieste pretínania sa alejí je umiestnená fontána, ktorá vo svojej histórii prešla niekoľkými premenami. Fontána do parku bola umiestnená v 19. storočí, hlavným prvkom fontány bola socha chlapca. Dnes je fontána v tvare kvetu.

Oddych pri fontáne.
Oddych pri fontáne. Zdroj: OZ KAMENICA

Fontána dlhé roky nefungovala, jeden čas v nej boli zasadené kvety.

Fontána v minulom storočí dlhé roky nefungovala, bolo aj obdobie že namiesto tryskajúcej vody v nej boli vysadené kvety. Tento stav sa zmenil až v roku 2014, kedy mesto fontánu zrekonštruovalo a odvtedy je každoročne v prevádzke. Na rekonštrukciu sa využili peniaze zo vstupného, z podujatia City Fest 2013.

Fontána s alejou.
Fontána s alejou. Zdroj: OZ KAMENICA

Park Štefana Moysesa je dnes obľúbeným oddychovým miestom.

Návštevníci s deťmi môžu v parku využiť detské ihrisko. Dospelí majú k dispozícii outdoorové fitness centrum. V parku sa nachádza aj Minizoo, s rôznymi zvieratami. Z parku je prístup aj na plážové kúpalisko, ktoré je v jeho susedstve. V susedstve parku je futbalový štadión a športovo-relaxačné centrum. V parku sa každoročne uskutočňuje najväčšie letné podujatie v Žiari nad Hronom, hudobný festival City Fest, ale aj množstvo menších podujatí.

Fontána dnes.
Fontána dnes. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *