Začala sa meteorologická jar

Začala sa meteorologická jar. Z vysokých teplôt sa Slováci dlho tešiť nebudú

Meteorologická jar sa začala oficiálne v piatok (1. 3.), pričom astronomická, kedy deň trvá približne rovnako ako noc, nás ešte len čaká. Zima je za nami a meteorológovia už predstavili prvý výhľad na počasie. Podľa predpovedí by sme sa v marci mali tešiť na nadpriemerné teploty. Napriek tomu sa však očakáva ochladenie, ktoré by mohlo priniesť aj sneženie, informuje portál imeteo.sk.

Marec by mal začať s výrazne teplým počasím, pričom teplý vzduch bude pokračovať v našej oblasti. Frontálne vlny však môžu narušiť túto teplotnú stabilitu a priniesť dočasné ochladenie a zrážky.

Podľa portálu sa očakáva, že teploty v prvých dňoch marca budú nadpriemerne vysoké. Denné teploty sa vo väčšine oblastí budú pohybovať nad +10 °C a v najteplejších lokalitách Slovenska môžu dosiahnuť až +20 °C.

Posledný pracovný deň marca (1.3.) bude oblačný až zamračený. Na viacerých miestach, s ojedinelým výskytom na východe, môže pršať alebo dôjsť k prehánkam. Na hrebeňoch Tatier sa očakáva aj sneženie. Najvyššie denné teploty sa budú pohybovať v rozmedzí od 12 do 17 stupňov, na Zemplíne možno očakávať miestami ešte teplejšie podmienky, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Zmena nastane už čoskoro

Sobota (2. 3.) bude tiež oblačná až zamračená. Nočné zrážky v piatok budú pretrvávať v niekoľkých lokalitách, avšak počas dňa by mala intenzita zrážok klesnúť. Teploty sa budú pohybovať od 11 do 16 stupňov, pričom stredné Slovensko môže očakávať o niečo chladnejšie podmienky.

Nedeľa (3. 3.) prinesie polooblačné až oblačné počasie, s ojedinelými prehánkami alebo dažďom. Na hrebeňoch Tatier sa očakávajú aj snehové zrážky. Teploty zostanú veľmi teplé, pohybujúc sa v rozpätí od 12 do 17 stupňov, pričom juhozápadné oblasti môžu zažiť miestami ešte teplejšie podmienky.

Prvá zmena v počasí by mohla prísť už počas nadchádzajúceho týždňa. Okolo 6. 3. predpovedá Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) ochladenie, ktoré by mohlo znížiť teploty v Bratislave až na nulu.

„Teploty v Bratislave sa po úvodných vysokých hodnotách dostanú na hranicu okolo +5 °C, no na severe by sa ochladenie mohlo prejaviť ešte výraznejšie. Existuje možnosť aj výskytu sneženia a teploty by sa cez deň mohli pohybovať len okolo nuly. Tento vývoj teplôt je viditeľný v ansámble modelu ECMWF pre Žilinu,“ informuje portál imeteo.sk.

Po krátkom období ochladenia by sa teploty cez deň mali opäť vrátiť do jarných hodnôt. Dokonca nie je vylúčené, že niektoré dni teploty dosiahnu a prekročia dvadsiatku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *