Hájske vodopády
|

Hovorí sa, že je to jedna z najkrajších sústav vodopádov na Slovensku.

Hájske vodopády prezývané aj Vodopády Hlboký jarok sa nachádzajú v Hájskej doline, krasovej tiesňave, neďaleko od cesty spájajúcu obce Háj a Hačava.

Dolný Hájsky vodopád
Dolný Hájsky vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Potok ku koncu tiesňavy vytvára sústavu 10 vodopádov.

Cesta medzi obcami HájHačava bola postavená talianskymi vojakmi v roku 1912. Dĺžka Hájskej doliny je 4 km. Dolina oddeľuje od seba dve najvýchodnejšie planiny Slovenského krasu a to Zádielskú planinu a Jasovskú planinu. Hájsky potok, ktorý preteká dolinou, vytvára na konci tiesňavy vďaka výškovému rozdielu 300 metrov v travertínových hrádzach sústavu 10 vodopádov rôznej výšky, od 1 metra až po 7 metrov. Výdatnosť vodopádov závisí hlavne od množstva zrážok a topiaceho sa snehu. V zimnom období vodopády zamŕzajú a vytvárajú rôzne ľadové scenérie, ľadové steny s množstvom cencúľov. Dva vodopády Hájsky vodopád Malý most a Hájsky vodopád Veľký most sú z časti aj ľudským výtvorom. Vyskytujú sa tu vzácne rastlinné a živočíšne druhy. Ich pestrosť je podmienená inverziou vegetačných pásiem.

Hájsky vodopád Veľký most
Hájsky vodopád Veľký most. Fotoarchív: František Kovár

Prechod sústavou vodopádov je nenáročný, vhodný pre rodiny s deťmi.

Z obce Háj sú vodopády prístupné po trase žltej turistickej značke, postupne prejdete okolo všetkých vodopádov. Trasa: Háj, Obecný úrad – Dolný Hájsky vodopád (výška vodopádu 5 m) – Hájsky vodopád Veľký most (3,1 m) – Malá Hájska kaskáda (2 m) – Hájsky vodopád Malý most (3 m) – Hájsky vodopádik (1,5 m) – Kamenný žľab vodopádik (1,4 m) – Smaragdový vodopád (1,7 m) – Veľký Hájsky vodopád (7 m) – Stredný Hájsky vodopád (5,9 m) – Horný Hájsky vodopád (5,3 m). Druhá možnosť je zaparkovať auto na malej odstavnej ploche pri ceste, priamo nad vodopádmi, a sústavu vodopádov si prejsť od posledného vodopádu Dolný Hájsky vodopád proti prúdu potoka. Najatraktívnejšie vodopády sú Dolný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád Malý most, Veľký Hájsky vodopád a Stredný Hájsky vodopád. Neďaleko Veľkého Hájskeho vodopádu sa nachádza drevený prístrešok s posedením a ohniskom.

Malá Hájska kaskáda
Malá Hájska kaskáda. Fotoarchív: František Kovár

Hájsky potok má celkovú dĺžku 14 km.

Dĺžka Hájskeho potoka je okolo 14 kilometrov a je ľavostranným prítokom rieky Turňa. Pramení na rozhraní Slovenského krasu a Volovských vrchov, pod Jelením vrchom (947 m.) a Hačavským sedlom (814 m). Hájsky potok priberá vodu z jaskynných vyvieračiek zo Zádielskej planiny a Jasovskej planiny. Vyvieračky lemujú úpätia týchto planín.

Hájsky vodopád Malý most
Hájsky vodopád Malý most. Fotoarchív: František Kovár
Altánok pri Veľkom Hájskom vodopáde
Altánok pri Veľkom Hájskom vodopáde. Fotoarchív: František Kovár
Veľký Hájsky vodopád
Veľký Hájsky vodopád. Fotoarchív: František Kovár
Stredný Hájsky vodopád
Stredný Hájsky vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *