Prielom Hornádu
|

Vodáci v Prielome Hornádu, od 1. mája 2024 s novinkou.

Vodáci v Prielome Hornádu sa môžu tešiť na novinku, pri otvorení sezóny 1. mája 2024 sa povolená dĺžka splavu predlží o 2,5 km. Trasa splavu bude končiť až po Smižanskú Mašu.

Hornád pod stúpačkami. Fotoarchív: František Kovár
Hornád pod stúpačkami. Fotoarchív: František Kovár

Splavy sú limitované, sú pod kontrolou Správy NP Slovenský raj.

Správa NP Slovenský raj na svojej web stránke informuje návštevníkov národného parku o novinke pre vodákov. Pôvodná povolená vodácka trasa po Hornáde z Hrabušíc – Mýta do Čingova bola predlžená o 2,5 km po Smižanskú Mašu. Splavy po Hornáde v NP Slovenský raj sú prísne regulované. Prvé splavovanie Hornádu bolo povolené až v roku 2016. Správa národného parku vtedy reagovala na veľký záujem verejnosti o túto aktivitu. Keďže táto aktivita predstavuje pre prírodu Slovenského raja aj určitú záťaž a environmentálne riziká, sú splavy limitované a vykonávajú sa pod kontrolou Správy NP Slovenský raj. Splavovanie je povolené pre jedno alebo dvojmiestne lode: kajaky, kanoe, nafukovacie člny a paddleboardy. Viacmiestne lode, rafty a iné vodné dopravné prostriedky sú zakázané. Predlženie vodáckej trasy bude tento rok v skúšobnom režime. Po vyhodnotení sezóny sa pristúpi k prípadnému dobudovaniu infraštruktúry v Smižanskej Maši.

Raj vodákov
Raj vodákov. Fotoarchív: František Kovár

Správa NP odporúča záujemcom o splavy registrovať sa deň vopred.

Splavovanie Prielomu Hornádu v Národnom parku Slovenský raj je povolené v termíne od 1.mája do 31. októbra. Správa NP odporúča záujemcom o splavy sa registrovať na ich stránke cez registračný formulár, minimálne deň vopred, aby vás vedel systém zaregistrovať a pracovník Vám vedel vydať povolenie na splav. Počet lodí, ktoré môžu splavovať Hornád je obmedzený na 70 denne. Splav je povolený, len ak je výška hladiny Hornádu v rozmedzí  od 70 cm do 110 cm. V prípade nižšej alebo vyššej hladiny, ako je povolené rozmedzie splav nebude možné uskutočniť. Obsadenosť jednotlivých rezervovaných dní v roku počtom lodí je možné si preveriťkalendári zaregistrovaných plavidiel na stránke Správy NP. Pracovník Správy NP Slovenský raj vydá povolenie (lístok) na splav priamo na mieste, na začiatku splavu v lokalite Hrabušice, Mýto – most podľa dátumu a času vašej registrácie. Splavovanie Prielomu Hornádu je spoplatnené, za 1 osobu 10 €.

Zdroj: Správa NP Slovenský raj

Pre turistov aj vodákov
Pre turistov aj vodákov. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *