Mnohí Slováci si v roku 2024 finančne prilepšia

Mnohí Slováci si v roku 2024 finančne prilepšia. Zamestnávatelia majú veľké plány

Väčšina zamestnávateľov na Slovensku plánuje v tomto roku zvyšovať mzdy svojich zamestnancov. Nechystajú sa ani pristúpiť k prepúšťaniu, naopak, majú v pláne buď prijímať nových zamestnancov alebo aspoň udržať súčasný stav zamestnanosti.

Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu personálnej agentúry Grafton, ktorý sa zameral na plány firiem v oblasti zamestnanosti, mzdového ohodnotenia a zamestnaneckých benefitov. Informuje o tom portál Správy RTVS.

Výsledky prieskumu ukázali, že už v minulom roku takmer polovica zamestnávateľov zvýšila počet svojich zamestnancov, pričom približne v jednej tretine firiem zostal počet zamestnancov nezmenený.

Plány firiem sú takmer totožné

„Plány firiem na rok 2024 sú veľmi podobné. Približne tretina zamestnávateľov chce zachovať súčasný stav, takže ich zamestnancov by sa v tomto smere nemali dotknúť žiadne zásadné zmeny. Viac ako polovica (56 %) zamestnávateľov plánuje zvýšiť počet zamestnancov. Väčšina z nich však nepočíta s nárastom o viac než 10 %, uviedla Jana Vávrová, projektová manažérka HR Services v spoločnosti Grafton.

Prieskum personálnej agentúry taktiež odhalil, že zamestnávatelia majú v tomto roku v pláne zvyšovať mzdy svojim zamestnancom. V minulom roku zvýšilo platy svojim zamestnancom takmer 80 % zamestnávateľov, hoci pôvodne to podľa prieskumu plánovalo menej ako 70 % firiem.

„V roku 2024 očakáva zvýšenie miezd až 89 % zamestnávateľov, ktorí sa zúčastnili nášho prieskumu. Vo viac ako polovici spoločností (54 %) sa pritom mzdy zamestnancov zvýšia o 6 až 10 %. Iba 11 % zamestnávateľov neplánuje žiadne zmeny v mzdách a ani jedna z firiem nepočíta so znižovaním miezd svojich zamestnancov,“ dodala Vávrová.

Kto si finančne prilepší?

Podľa personálnej agentúry je výška miezd ovplyvnená najmä tým, ako firma vníma prínos konkrétnej pozície a aké množstvo potenciálnych kandidátov je dostupných na pracovnom trhu.

„Pri pozíciách, kde je nedostatok pracovníkov, je pochopiteľne väčší tlak na rast miezd. Ak totiž firma chce získať nových zamestnancov alebo si udržať tých súčasných, musí vynaložiť väčšie úsilie v oblasti mzdového nastavenia a zamestnaneckých benefitov. Takáto situácia je v súčasnosti zrejmá predovšetkým v priemyselnom sektore, ktorý na Slovensku trpí kritickým nedostatkom pracovnej sily,“ vysvetlil Martin Malo, riaditeľ Grafton Slovakia a Gi Group.

Do prieskumu personálnej agentúry sa zapojili firmy rôznych veľkostí z celého Slovenska. Viac ako polovica respondentov pochádzala z výrobných spoločností.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *