Už čoskoro dôjde k zániku mnohých pohotovostí

Už čoskoro dôjde k zániku mnohých pohotovostí. Týka sa to aj vášho mesta?

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) plánuje pokračovať v rokovaní so samosprávou o možnom zrušení detských ambulantných pohotovostí. Okrem toho otvorila možnosť zriadenia doplnkových bodov.

V rámci rokovaní sa bude diskutovať aj o eventuálnom skrátení ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach, informuje portál Pravda.

Po pondelkovom (18.3.) stretnutí so zástupcami pediatrov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) ministerka vyhlásila, že rezort má za cieľ udržať dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť aj pri poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby.

Naznačila, že v blízkej budúcnosti, možno po Veľkej noci alebo v priebehu niekoľkých týždňov, bude iniciované ďalšie stretnutie so zástupcami ZMOS a 15 primátormi miest, kde sa plánuje zrušenie pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby. Zároveň bude rokované aj so zástupcami samosprávnych krajov.

Ministerstvo bude hľadať možnosti, ako zachovať kontinuitu a dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby prostredníctvom tzv. doplnkových bodov.

Predseda ZMOS Jozef Božik sa vyjadril, že zriadenie doplnkových bodov s kratšími ordinačnými hodinami v oblastiach, kde majú ambulantné pohotovosti byť zrušené, by považoval za kompromisný prístup.

„Je to spôsob, ako reagovať na nedostatok pediatrov a zároveň zabezpečiť poskytovanie pohotovostnej služby v jednotlivých lokalitách, najmä počas víkendov alebo popoludní do 17.00 alebo 18.00 h,“ doplnil.

V spolupráci so šéfkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) Elenou Prokopovou vyjadrili ocenenie za konštruktívnosť rokovania. Elena Prokopová zdôraznila, že navrhované zmeny sú nevyhnutné na udržanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Svoje brány zatvoria viaceré pohotovosti

Od júla sa plánuje zrušenie týchto pohotovostí: Galanta (presun na Dunajskú Stredu), Senica (presun na Skalicu), Piešťany (presun na Trnavu), Myjava (presun na Skalicu), Nové Mesto nad Váhom (presun na Trenčín), Ružomberok (presun na Dolný Kubín), Námestovo (presun na Trstenu), Sabinov (presun na Prešov), Medzilaborce (presun na Humenné), Košice okolie (presun na Košice).

Od novembra dôjde k zaniknutiu týchto pohotovostí: Dubnica nad Váhom (presun na Považskú Bystricu), Partizánske (presun na Topoľčiany), Pezinok (presun na Bratislavu), Šaľa (presun na Nové Zámky), Kráľovský Chlmec (presun na Trebišov).

Dočasne sa presunie aj pohotovosť v Trnave

Od soboty 16. marca do soboty 23. marca bude ambulantná pohotovostná služba pre deti a dorast v Trnave dočasne poskytovaná v priestoroch budovy Kliniky pediatrie, pavilón C3, Fakultnej nemocnice v Trnave. Informuje o tom portál webnoviny.sk.

O rekonštrukcii priestorov ambulantnej pohotovostnej služby na Starohájskej ulici bolo informované odborom komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja. Detskú pohotovosť, ktorá slúži pacientom zo spádových oblastí Trnava a Hlohovec, zabezpečuje od 1. decembra 2022 Trnavský samosprávny kraj prostredníctvom svojej spoločnosti Zdravá župa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *