Ferrata Martinské hole
|

Najstaršia ferrata na Slovensku je aj jednou z najkrajších.

Ferrata HZS Martinské hole je turistický značený chodník, v spodnej časti klasický výstupový chodník dolinou Pivovarského potoka, ktorý sa v hornej pasáži mení na zaistenú jednosmernú ferratu.

Na začiatku chodníka
Na začiatku chodníka. Fotoarchív: František Kovár

Prechod ferratou ponúka okrem adrenalínu aj možnosť sa vzdelávať.

Ferratová túra vedie krásnou panenskou prírodou, je zasadená do kaňonu, ktorý vytvoril Pivovarský potok, ktorý steká spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry. Potok vytvára množstvo menších a väčších vodopádov a kaskád v zovretí skalných brál a rôznych skalných útvarov a previsov. Prechod ferratou ponúka okrem adrenalínu aj možnosť sa vzdelávať. Ferrata je zároveň vytvorená ako náučný chodník. Celý chodník je rozdelený na dve časti. Spodná časť, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m. Na tomto úseku sú 3 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami a potok je 7 krát premostený.

Pozostatky po ťažbe
Pozostatky po ťažbe. Fotoarchív: František Kovár

Na ferrate si môžete vybrať z dvoch stupňov obťažnosti.

Horná časť chodníka je tvorená Ferratou HZS, ktorá sa používa len na výstup. Začína pri 4. informačnom paneli, pokračuje popri Pivovarskom potoku pod vodopády, kde sa rozdvojuje. Dolinou vľavo pokračuje ľahší, varianta B a dolinou vpravo vedie ťažší variant C. Oba varianty sa spoja pri kríži a výstupovej knihe, kde je aj koniec ferraty. Chodník ďalej pokračuje na Bazovú 1250 m, kde sa napojí na modrú značku, ktorá vedie na Martinské hole. Na hornom úseku sú 2 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami, potok je 3 krát premostený. Na chodníku sa vykonáva počas roka 2x sezónna uzávera a to 15. 4. – 31. 5. a 15. 9. – 31. 10.

Začiatok ferraty
Začiatok ferraty. Fotoarchív: František Kovár

Bola to prvá ferrata na Slovensku.

Dolina má bohatú históriu. V minulosti tu prebiehala ťažba nerastov, po ktorej zostali rôzne artefakty, ako napr. štôlne, banské vozíky, drvič nerastov, koľajnice. Tieto pozostatky ťažby sa nachádzajú v okolí chodníka. Bol tu tiež jediný chodník, ktorý viedol na Martinské hole, zanikol po vybudovaní cesty na Martinské hole. Počas SNP v tejto oblasti pôsobili skupiny partizánov pod vedením Viliama Žingora. Ferrata HZS na Martinské hole bola pre verejnosť oficiálne otvorená 21. júna 2014 ako prvá ferrata na Slovensku. Celková dĺžka chodníka je 9 km, prevýšenie 780 m. V roku 2017 boli na ferrate doplnené 2 lanové mosty s dĺžkou 11 a 12 metrov. Celkovo je na ferrate 590 metrov oceľových lán, 190 lanových kotiev, 100 kovových stupačiek, 1 rebrík a 2 lanové mosty. Turistický chodník sa začína v Martine – časť Stráne na konečnej zastávke MHD, v blízkosti je pre motoristov aj parkovisko.

Dva lanové mosty
Dva lanové mosty. Fotoarchív: František Kovár
Jeden z vodopádov
Jeden z vodopádov. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *