Ostrá vo Veľkej Fatre
|

Skalný vrch patrí medzi najkrajšie vo Veľkej Fatre, ale aj na Slovensku.

Ostrá patrí medzi výnimočný a atraktívny vrch vo Veľkej Fatre. Vyznačuje sa krásnymi, členitými skalnými bralami. Z vrchu je jedinečný panoramatický výhľad na okolie.

Chodník na Ostrú
Chodník na Ostrú. Fotoarchív: František Kovár

Najkrajšia dominanta Veľkej Fatry je vysoká 1 263 m.

Vrch Ostrá (1 263 m) je často spájaný s neďalekým vrchom Tlstá. Tieto dva vrchy sú dominantou Veľkej Fatry. Oba vrchy ponúkajú vynikajúcu turistiku. Túry je možné absolvovať samostatne na každý vrch, ale aj prejsť cez oba tieto krásne vrchy. Na vrch Ostrá vedie viac značených turistických chodníkov. Najvýhodnejším východiskovým bodom je obec Blatnica. Výstup na Ostrú je stredne náročný, pri priamom výstupe na vrchol je trasa náročnejšia. Strmý výstup na vrchol je zabezpečený pomocnými reťazami a schodmi. Poslednou prekážkou výstupu na samotný vrchol je ešte skalné okno, cez ktoré je treba prejsť a otvorí sa vám jedinečný výhľad.

Vrch Ostrá
Vrch Ostrá. Fotoarchív: František Kovár

Nezalesnený vrchol ponúka jedinečný výhľad.

Vrch Ostrá patrí do Národnej prírodnej rezervácie Tlstá, ktorá je súčasťou Národného parku Veľká Fatra. Vďaka nezalesnenému vrcholu je umožnený kruhový panoramatický výhľad. Severným a východným smerom je to časť Veľkej Fatry, južne je vidno časť Kremnických vrchov. Smerom na západ je to Turčianska kotlina, v pozadí s Malou Fatrou a pohorím Žiar. Ak je dobrá viditeľnosť je možné pozorovať aj pohorie Vtáčnik a Strážovské vrchy.

Stúpanie pomocou reťazí
Stúpanie pomocou reťazí. Fotoarchív: František Kovár
Schody do neba
Schody do neba. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *