| |

Synagógu po vojne už v banskom meste neobnovili.

Koniec vojny znamenal aj pre historické banské mesto v Kremnických vrchoch značné materiálne škody. V Kremnici bolo zničených mnoho objektov. Medzi nimi bola aj židovská synagóga, ktorá bola postavená v roku 1890.

Synagóga v Kremnici, v minulosti.
Synagóga v Kremnici, v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Židia mali v minulosti zákaz vstupu do banských miest.

Od začiatku 17. stor. do druhej polovice 19. stor. platilo pre banské mestá privilégium Nontoleris Judeorum a právo znemožniť židovské usadenie sedem míľ od mesta. Židia mali povolený vstup do Kremnice až nariadením Tekovskej župy z 22. novembra 1751. Prvá prišla do mesta obchodníčka Juliana Weilová z Turca. Po roku 1851 postupne počet Židov vzrastal. V roku 1885 mala židovská obec už 250 členov. V tomto období už mali v Kremnici vlastný rabinát, do ktorého patrili aj Židia z okolitých 12 obcí. Synagóga bola postavená v roku 1890. Vedľa nej bola priestranná budova pre rabína, kantora, úrad, spoločenské miestnosti a šojcheta (rituálny mäsiar).

Kremnická synagóga.
Kremnická synagóga. Zdroj: OZ KAMENICA

Vojnové udalosti zasiahli do života židovskej komunity.

Počet Židov vzrástol do roku 1924 na 316 osôb. Pred zahájením ich prenasledovania a deportácii sa časť odsťahovala, čím v roku 1941 počet klesol na 213. Po prijatí Židovského kódexu, v roku 1941, bol život v židovskej komunite veľmi obmedzený. Nariadením z Ministerstva vnútra dňa 12.3.1942 sa začal odsun do zberného tábora v Novákoch a Poprade. Odkiaľ boli v rámci prvej etapy začatej 25.3.1942, v transportoch deportovaní do koncentračných táborov. Dňa 20.10.1942 boli transporty pozastavené. V druhej vlne deportácii v r. 1944 – 1945, bola odsunutá zvyšná časť Židov. Zachránilo sa len pár osôb, ktoré sa ukryli mimo Kremnicu.

Cez vojnu bola synagóga zničená.
Cez vojnu bola synagóga zničená. Zdroj: OZ KAMENICA

Niekoľko rokov po vojne Židovská obec zanikla.

Holokaust prežilo len niekoľko obyvateľov. Po vojne v Kremnici krátky čas žila malá židovská komunita, udržiavali malú modlitebňu a cintorín. Poškodená synagóga už nebola obnovená. V roku 1949 sa väčšina vysťahovala do iných štátov. Židovská obec v Kremnici zanikla.

Po vojne už nebola synagóga opravená.
Po vojne už nebola synagóga opravená. Zdroj: OZ KAMENICA

Na mieste bývalej synagógy dnes je voľná plocha.

Po synagóge zostala voľná plocha.
Po synagóge zostala voľná plocha. Zdroj: Google maps

Prečítajte si: V starobylom banskom meste bola raz jedna klopačka.

Mohlo by vás zaujímať: Centrom zimných športov bol v minulosti Slovenský Semmering.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *