Unikátna mapa zachytáva medvede na Slovensku

Unikátna mapa zachytáva medvede na Slovensku. V týchto lokalitách dávajte pozor

Vzhľadom na to, že medvede na Slovensku sú v poslednom období veľmi medializovanou témou, portál Sprej na medvede publikoval mapu, ktorá poukazuje na ich výskyt v blízkosti obcí, miest a ľudí.

Je však potrebné dodať, že táto mapa má iba informatívny charakter. Môže sa totiž stať, že nezaznamenáva všetky hlásenia týkajúce sa výskytu medveďov na Slovensku

Portál uvádza, že na mape medveďov sa nachádzajú udalosti od roku 2023. Neobsahuje historické udalosti a zároveň na nej nemusia byť zahrnuté všetky miesta, na ktorých sa na pohyb medveďa upozorňovalo.

Okrem toho sú lokality na mape iba orientačné. Jednotlivé body môžu byť v dvoch farbách. Kým tie červené poukazujú na to, že na danom mieste došlo k priamemu stretu medzi človekom a medveďom, tie čierny zachytávajú hlásenia o výskyte či zahliadnutí medveďa.

Na záver portál upozorňuje na to, že ak sa stretnete s medveďom, mali by ste postupovať podľa pokynov zásahového tímu ŠOP SR.

Ako vyzerá situácia s medveďmi?

Vláda predkladá parlamentu návrh ústavného zákona, ktorým sa umožní odstrel rizikových medveďov v skrátenom legislatívnom procese. Tento krok vyplýva z dokumentu, ktorý schválila počas svojho stretnutia na začiatku apríla.

„Ústavný návrh reaguje najmä na situácie, kedy sa medveď hnedý opakovane objavil v oblastiach s hustým osídlením alebo na územiach obcí, ktoré nie sú považované za jeho prirodzené stanovisko,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia.

Ministerstvo zdôraznilo, že cieľom návrhu je vytvoriť jednotný právny rámec, ktorý umožní osobitné výnimky v prípadoch, keď je nutné zvážiť ochranu ľudského života a zdravia pred ochranou medveďa hnedého.

Takýto krok je podľa ministerstva nevyhnutný vzhľadom na výrazný nárast populácie medveďa na Slovensku, ktorý vyžaduje efektívnu reguláciu na zabezpečenie primeranej ochrany obyvateľstva. Prioritou je ochrana ľudského života a zdravia pred ochranou rastlín a živočíchov,“ zdôraznilo ministerstvo.

Aktuálny legislatívny rámec podľa rezortu nestačí na účinnú ochranu obyvateľstva na Slovensku. Uvádza to portál Teraz.sk.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominovaný stranou SNS) upozorňuje na výrazný nárast útokov medveďov na ľudí. Podľa jeho vyhlásenia bolo minulý rok zaznamenaných 12 útokov. Tento rok sa ich do konca marca objavilo deväť.

Taraba odmieta teórie niektorých aktivistov za ochranu zvierat a liberálov, ktoré zdôrazňujú práva medveďov nad právami ľudí. Jeho stanovisko je, že v prípade útoku medveďa na človeka by nemali čakať na následnú reakciu, ale mali by konať okamžite.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *