Dolina Vyvieranie
|

Dolina v Nízkych Tatrách sa vyznačuje nádhernou divokou prírodou.

Dolina Vyvieranie ústi do Demänovskej doliny. Vyznačuje sa nádhernou divokou prírodou cez ktorú preteká potok, vďaka ktorému pripomína rokliny Slovenského raja.

Na začiatku je dolina úzka
Na začiatku je dolina úzka. Fotoarchív: František Kovár

Dolina Vyvieranie je klenot Nízkych Tatier.

Vo svojom úvode je dolina Vyvieranie pomerne úzka, chodník tu vedie tesne popri potoku, miestami noha vstúpi aj do koryta potoka. Preto je lepšie mať nepremokavú obuv. Pri ústí doliny sa nachádza aj mohutná vyvieračka podzemného toku Demänovky. Neskôr sa dolina rozširuje a ponúka romantiku krásnych pohľadov na kaskády a menšie vodopády, ktoré vytvára potok. Spád potoka je tu menší, zato koryto má širšie. Chodník ide najprv po jeho ľavom, neskôr pravom brehu a nakoniec sa úplne odpojí od potoka. Na chodníku sa pre zvýšenie bezpečnosti nachádza niekoľko miest s technickými pomôckami, ako sú reťaze, lávky a mostíky. Chýbajú tu rebríky, preto je prechod dolinou vhodný pre ľudí, čo neobľubujú pohyb v roklinách po rebríkoch.

Mostík cez potok
Mostík cez potok. Fotoarchív: František Kovár

Po prechode dolinou je viac možností ako pokračovať v turistike.

Demänovská dolina je jednou z najnavštevovanejších turistických lokalít na Slovensku, napriek tomu dolina Vyvieranie nepatrí medzi turistické trasy s veľkým pohybom turistov. Kto má rad kľudnejšiu turistiku, odporúčam vydať sa dolinou Vyvieranie. Dolinou vedie zelená značka smerom do Iľanovského sedla, odtiaľto je možné pokračovať na Pusté (1501 m), Krakovu hoľu, alebo na Demänovskú horu. Pomerne často turisti využívajú pokračovanie po žltej značke na Krakovu hoľu (1752 m) cez sedlo Machnaté (1450 m). Krakova hoľa je jeden z najkrajších vyhliadkových vrcholov v Nízkych Tatrách. Zo sedla Machnaté je možné sa vrátiť späť po modrej značke do Demänovskej doliny (816 m).

Jeden z menších vodopádov
Jeden z menších vodopádov. Fotoarchív: František Kovár
Na niektorých miestach sú reťaze
Na niektorých miestach sú reťaze. Fotoarchív: František Kovár

Návštevníkov Demänovskej doliny nepoteší správa o Demänovskej ľadovej jaskyni.

Demänovská ľadová jaskyňa zostala bez rozprávkovej ľadovej výzdoby. Ľad po tohtoročnej zime v jaskyni úplne zmizol. Pôvodná ľadová krása zostala len na fotografiách. Či sa ľad niekedy obnoví záleží len na počasí. Potrebné sú tuhšie zimy, s miernym otepľovaním na jar.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *