4 tipy, vďaka ktorým budete mať sokolí zrak

4 tipy, vďaka ktorým budete mať sokolí zrak. Odborník prezradil, čo skutočne pomáha

Je všeobecne známe, že so stúpajúcim vekom dochádza k postupnému zhoršovaniu zraku, či už ide sú dôvodom genetické predispozície alebo vplyv bežných aktivít, pracovného zaťaženia či životného štýlu. Dôležité je udržať si ostrosť zraku, ak chcete žiť aktívny a plnohodnotný život.

Barry Leonard, očný špecialista z Kalifornie, ktorý sa zameriava na starostlivosť o zrak starších ľudí, prezradil 4 tipy, ako udržať oči zdravé aj v pokročilom veku. Informuje o tom portál Pravda.

Základom je zdravá strava

Jedlo bohaté na vitamín C (ako kivi, jahody, červená paprika, papája a pomaranče), antioxidanty, betakarotén a luteín (napr. sladké zemiaky, mrkva, špenát, tekvica, brokolica a kel), môže znížiť riziko vzniku vekom podmienenej degenerácie očnej makuly (AMD), ktorá postihuje centrálnu časť sietnice, známu ako žltá škvrna.

Nezabúdajte na okuliare

Lekár vám predpísal dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky, pretože ich potrebujete na korekciu vášho zraku. Bez ohľadu na to, či trpíte krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, je dôležité nosiť dioptrické okuliare aj mimo slnečných dní, pretože vám nielen pomáhajú vidieť, ale tiež znižujú únavu očí. Keď ich nenosíte, vaše oči sa musia viac namáhať na sústredenie, čo môže spôsobiť únavu a ďalšie problémy so zrakom.

Ak máte stále rozmazané videnie napriek používaniu dioptrických okuliarov, môže byť potrebné zvýšiť dioptrie. Odporúčame vám preto absolvovať očné vyšetrenie u optometristu, aby sa zistilo, prečo máte problémy so zrakom.

Pozor na slnko

Všetci potrebujeme vitamín D z priameho slnečného žiarenia, ale je dôležité chrániť svoje oči. Priamy slnečný lúč môže spôsobiť poškodenie očí a zvýšiť riziko rakoviny a ďalších zdravotných problémov.

Je vhodné nosiť slnečné okuliare, ktoré zmiernia množstvo priameho slnečného žiarenia, ktoré dopadá na vaše oči, čo znižuje riziká a zlepšuje váš zrak.

Ak používate dioptrické okuliare, môžete zvážiť použitie dioptrických slnečných okuliarov, ktoré poskytujú ochranu očí pred slnečným žiarením a zároveň zlepšujú váš zrak. Takto nemusíte robiť kompromis medzi jasným videním a ochranou vašich očí pred slnkom.

Vyskúšajte cvičenie

Možno sa zdá nezvyčajné, že beh alebo cvičenie na rotopede môžu mať pozitívny vplyv na váš zrak, ale skutočnosťou je, že áno. Cvičenie prispieva k lepšiemu prekrveniu tela a je jedným z aspektov starostlivosti o oči, na ktoré sa často zabúda.

Zvýšený krvný obeh zabezpečuje lepšie dodávanie kyslíka do všetkých častí tela, vrátane očí, čo môže viesť k zlepšeniu kvality vášho zraku a odstráneniu toxínov z krvného obehu. Akékoľvek formy cvičenia sú prospešné pri procese starnutia. Nemusí to byť náročné cvičenie, takže sa nebojte začleniť do svojho režimu aj prechádzky, jógu a ďalšie ľahšie formy pohybu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *