Gejzír v Herľanoch
|

Gejzír bol európskou raritou, dnes je vyhľadávanou turistickou atrakciou obce.

Gejzír je vzácny studený gejzír, nachádzajúci sa v obci Herľany, na úpätí Slanských vrchov, v starom kúpeľnom areáli kúpeľov Herľany-Rankovce. Je aktívny nepretržite od roku 1872, kedy bol umelo navŕtaný do hĺbky 404,5 m.

Herliansky gejzír v minulosti
Herliansky gejzír v minulosti. Zdroj: OZ KAMENICA

Herliansky gejzír vznikol vďaka rozvoju miestnych kúpeľov.

Vznik Herlianského gejzíru súvisí s rozvojom miestnych kúpeľov v 19. storočí, pre ktoré bolo treba zabezpečiť dostatok liečivej minerálnej vody. Vtedajšie Maďarské kráľovské ministerstvo financií touto úlohou poverilo známeho banského inžiniera Viliama Zsigmondyho, bratislavského rodáka a špecialistu na prieskum minerálnych a úžitkových artézskych vôd. Vrt sa začal hĺbiť v roku 1870. Prvý horizont podzemnej vody bol v hĺbke 111 m. Keď vrt dosiahol hĺbku 172 m, nastala prvá erupcia do výšky 4 m a trvala 5 minút. Bolo to 16. 8. 1872. Ďalšia erupcia nasledovala 4. 7. 1873 z hĺbky 275 m. Bola taká silná, že prerazila strechu vrtnej veže vysokej 20 m. Keď vrt dosiahol hĺbku 330 m (15.-25. 10. 1874) voda eruptovala neprestajne 10 dní do výšky až 112 m. Po tejto erupcii sa už začala predlžovať ďalšia periodicita erupčných cyklov. Vrt sa skončil 6. 5. 1875 v hĺbke 404,5 m.

Kúpele Herľany Rankovce
Kúpele Herľany Rankovce. Zdroj: OZ KAMENICA

Boli obdobia keď gejzír bol jediným studeným gejzírom v Európe.

Herliansky gejzír od roku 1872 do roku 1903 a v rokoch 1957-2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Momentálne je okrem neho aktívny ešte studený gejzír v Nemecku, na Ukrajine a ďalšie podobné gejzíry sú na Islande. Gejzír bol v roku 1987 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku, a od roku 2002 je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Erupčné intervaly boli v rokoch po navŕtaní 8-9 hodinové, v neskoršej dobe sa intervaly predlžili na 18-20 hodín a mali výdatnosť 21-36 litrov vody za sekundu. Do roku 2016 sa interval medzi erupciami zvýšil na 34-36 hod., a voda striekala už len do výšky 7-15 metrov. V roku 2016 bol gejzír zrekonštruovaný z finančných prostriedkov envirofondu SR a Technickej univerzity Košice. Výška erupcie gejzíru sa po oprave zvýšila na približne 22 metrov, erupčná činnosť trvá 25 min. a priemerná výdatnosť je 25-30 litrov vody za sekundu.

Začína erupcia
Začína erupcia. Foto: František Kovár

Približný začiatok erupcie sa zverejňuje na webovej stránke obce Herľany.

Nový čas erupcie vychádza podľa poslednej známej erupcie a zverejňuje sa na oficiálnych stránkach obce Herľany. Je však len orientačný, vypočítavaný v intervale 34-36 hod.. Návštevníkom sa odporúča prísť ku gejzíru aj skôr ako je predpokladaný termín erupcie, aby im prípadne neunikol začiatok tohto zaujímavého prírodného úkazu. Čas medzi erupčnými periódami závisí aj od zrážkovej činnosti. Pri väčších zrážkach sa o niečo skracuje a pri nedostatku zrážok predlžuje.

História Herlianskeho gejzíru vrátane modelu vrtného zariadenia, ktoré pri prieskumných prácach používal Viliam Zsigmondy, sú zdokumentované v Zsigmondyho múzeu vo Visegráde v Maďarsku.
Gejzír po niekoľkých minútach
Gejzír po niekoľkých minútach. Foto: František Kovár
Gejzír vody
Gejzír vody. Foto: František Kovár
Herliansky gejzír v súčasnosti
Herliansky gejzír v súčasnosti. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *