Nový zdravý životný štýl je obľúbený aj medzi Slovákmi

Spánok namiesto párty: Nový zdravý životný štýl je obľúbený aj medzi Slovákmi

Večierky, kluby a bary majú červenú. Informuje o tom portál Správy RTVS s tým, že mladí ľudia si po novom sobotňajšiu noc predstavujú úplne inak. Ideálnym programom je pre nich spánok, pričom mnohí sú v posteli už po 21. hodine.

Tento životný štýl sa týka ľudí vo veku od 18 rokov až 35 rokov. Podľa ich slov lepšie porozumeli súvislosti medzi spánkom a zdravím. Zároveň uvádzajú, že sa im páči, keď majú kontrolu nad svojím spánkovým režimom. V dôsledku toho často odmietajú pozvania na stretnutia, ktoré sa odohrávajú neskoro večer.

Na tento trend sa snaží reagovať aj biznis. Bary napríklad do svojej ponuky zaviedli tanečné párty a iné podujatia, ktoré začínajú v skorších hodinách.

Napríklad v roku 2022 Američania vo veku od 20 do 30 rokov potvrdili, že ich priemerný spánok trvá 9 hodín a 28 minút. Poukázal na to prieskum, ta ktorým stojí portál RentCafe. V roku 2010 išlo o 8 hodín a 57 minút. Toto číslo sa tak zvýšilo o osem percent.

Tiež sa ukázalo, že mladí chodia do postele omnoho skôr. Analýza hovorí, že viac ako 2 milióny ľudí vo veku od 18 rokov do 34 rokov, ktorí používajú aplikáciu Sleep Number, v januári išli do postele v priemere o 22:06. V januári 2023 to bolo o 22:18.

Aká je optimálna dĺžka spánku?

Vedecké štúdie zdôrazňujú, že spánok je nevyhnutný v každom životnom období, poskytuje energiu našej mysli, obnovuje telo a posilňuje takmer každý systém v našom tele. Otázka však znie: Koľko hodín spánku je skutočne potrebných?

Pokyny od National Sleep Foundation sú jasné: Zdraví dospelí by mali spať 7 až 9 hodín denne. Bábätká, malé deti a tínedžeri potrebujú ešte viac spánku pre svoj rast a vývoj, zatiaľ čo ľudia nad 65 rokov by mali zabezpečiť 7 až 8 hodín spánku.

Známosti s týmito všeobecnými odporúčaniami ohľadom optimálnej dĺžky spánku predstavujú prvý krok. Ďalej je potrebné zvážiť individuálne potreby, ktoré sa odvíjajú od faktorov ako úroveň aktivity a celkový zdravotný stav. Dodržiavanie týchto usmernení je kľúčom k dosiahnutiu kvalitného a zdravého spánku.

Okrem veku môžu na optimálnu dĺžku spánku pôsobiť aj ďalšie faktory, napríklad:

  1. Tehotenstvo: Zmeny v tele počas začiatku tehotenstva môžu zvýšiť potrebu spánku.
  2. Starnutie: Starší dospelí v zásade potrebujú približne rovnaké množstvo spánku ako mladší dospelí. Avšak s postupujúcim starnutím sa môžu meniť spánkové vzorce, a preto starší dospelí môžu mať ľahší a kratší spánok v porovnaní s mladšími dospelými.
  3. Predchádzajúca spánková deprivácia: Nedostatok spánku môže zvýšiť potrebu spánku.
  4. Kvalita spánku: Ak je váš spánok často prerušovaný, jeho kvalita môže byť nízka. Kvalita spánku má rovnaký význam ako jeho množstvo.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *