Kúpele Vyšné Ružbachy
|

Obec je známa jedinečným travertínovým mineralizovaným jazerom, ale aj smrtnou jamou.

V obci sa nachádza prírodná zaujímavosť, ktorou je travertínové jazero v tvare krátera – Ružbašský Kráter. Vďaka svojej veľkosti je považovaný za najväčšie travertínové jazero na Slovensku.

Informačný panel
Informačný panel. Fotoarchív: František Kovár

Prírodná zaujímavosť sa nachádza v kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy.

Netradičná prírodná zaujímavosť sa nachádza v kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy, známa je pod názvom Ružbašský Kráter. Travertínové jazero sa nachádza v stredozápadnej časti obce, jeho tvar pripomína väčší kráter, ktorý má takmer kruhový tvar s priemerom približne 20 metrov. Hĺbka jazera je približne 3 metre. Je lemované obrubou, ktorá ma výšku 1 až 2 metre. Celková plocha kráteru je takmer 300 m². Tento unikát bol od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodné útvary Slovenska. Tento údaj uvádza väčšina zdrojov, ktoré píšu o Ružbašskom Kráteri, ale takmer nikde sa neuvádza, že tento status stratilo v roku 1997. V tom čase prišlo k zmene rozlohy národného parku a aj ochranného pásma a Kráter sa ocitol mimo národného parku. Do roku 1997 bolo v travertínovom jazere zakázané kúpanie, po zmene statusu je tu kúpanie len na vlastnú zodpovednosť.

Miesto pre relax
Miesto pre relax. Fotoarchív: František Kovár

Ružbašský Kráter nie je jediný, ostatné sú však suché.

V oblasti kúpeľov ležia 4 väčšie a niekoľko menších kráterov, ktoré vznikli prepadnutím travertínovej kopy. Najznámejší a najväčší je Ružbašský Kráter, ktorý ako jediný je vyplnený vodou. Ostatné krátery sú suché. Napríklad Kaplnkový kráter, nazývaný podľa kaplnky, ktorá stojí na jeho okraji. Ďalším je kráter z ktorého uniká oxid uhličitý. Aj vďaka tomu dostal pomenovanie Jama smrti (Smrtná jama). Dlhší pohyb v tesnej blízkosti Smrtnej jamy nie je veľmi bezpečný, v kráteri je vidno niekedy aj mŕtve zvieratá, ktoré sa tu udusili unikajúcim oxidom uhličitým.

Smrtná jama
Smrtná jama. Fotoarchív: František Kovár

Odtekajúca voda vytvára krásny vodopád.

Teplota vody v jazierku má približne 23°C a je silne mineralizovaná (až 3,13 g/l vody). Teplota je v priebehu celého roka v rozpätí ± 2 °C rovnaká. Travertínové jazero je napájané prameňom, ktorý cez trhliny na dne obohacujú plyny oxidu uhličitého. Voda z Krátera odteká dolu svahom, kde na zlome terénu vytvára krásny vodopád.

Malý vodopád
Malý vodopád. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *