Jarabinský prielom
|

Vo východnej časti Pienin je krátke, ale krásne kaňonovité údolie.

Jarabinský prielom je prírodný výtvor, ktorý sa rozkladá na ploche 5,5 ha vo východnej časti Pienin, na sever od obce Jarabina. Je to krátke kaňonovité údolie, ktoré vytvoril potok Malý Lipník.

Vyhliadka v Jarabinskom prielome
Vyhliadka v Jarabinskom prielome. Fotoarchív: František Kovár

Prielom patrí medzi kratšie tiesňavy, má dĺžku okolo 800 m.

Jarabinský prielom, niekedy nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, leží severne od obce Jarabina pri Starej Ľubovni. Samotný prielom pripomína obrovskú rozštiepenú skalu, vnútri ktorej potok Malý Lipník vytvoril kaskády piatich krútňavových hrncov. Vyzerá to ako vyhĺbené jazierka, ktoré sú značne hlboké. Miestnymi sú nazývané Jarabinské pece. Skaly prielomu siahajú do výšky asi dvadsať metrov. Asi najkrajšiu časť túry je na začiatku prielomu. Potok Malý Lipník sa tu zarezáva do skál a vytvára tak zaujímavé scenérie. Jarabinský prielom patrí medzi kratšie tiesňavy, má dĺžku okolo 800 m. V niektorých miestach dosahuje šírku 100 m, no postupne sa zužuje na necelé 3 m. Zaujímavosťou je, že v okolí prielomu môžete nájsť skamenene amonity a lastúrniky z jurských čias. Prielom je vytvorený v druhohorných vápencoch. Vznikol riečnou eróziou, voda sa postupne zarezávala do mäkších pieskovcových a ílovitých hornín.

Potok Malý Lipník sa zarezáva do skál
Potok Malý Lipník sa zarezáva do skál. Fotoarchív: František Kovár

Prístup k prielomu je najlepší z obce Jarabina.

Prechod Jarabinským prielomom možno zaradiť medzi jednoduchú relaxačnú turistiku. Túru k Jarabinskému prielomu môžete začať v obci Jarabina. Odtiaľ sa vyberiete po modrej turistickej značke, ktorá vás zavedie po približne 3 km do tohto krásneho kúska prírody. Tento úsek prejdete približne za 30-40 min.. Cestou k prielomu natrafíte aj na informačný panel, kde sa môžete dozvedieť niekoľko informácií o Jarabinskom prielome a jeho okolí. Neďaleko Jarabinského prielomu sa nachádza vrch Čertova skala, kde sa dostanete po modrej turistickej značke, ktorá pokračuje ďalej z prielomu. Z Čertovej skaly je nádherný výhľad na Ľubovniansku kotlinu, Malé Pieniny a aj na Tatry. Na prechod prielomom je vhodné si zobrať nepremokavú obuv.

Kamenné koryto potoka
Kamenné koryto potoka. Fotoarchív: František Kovár

V okolí je niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Prechod Jarabinským prielomom nezaberie veľa času, preto môžete navštíviť ešte zaujímavé miesta v okolí. Ako napríklad horu Zvir, novodobé grécko-katolícke pútnické miesto, kde sa dvom dievčatkám v 90. rokoch údajne zjavovala Panna Mária. Ďalšou zastávkou môže byť mesto Stará Ľubovňa a najmä Ľubovniansky hrad. V jeho blízkosti je tiež Ľubovniansky skanzen – múzeum ľudovej architektúry. Taktiež sa oplatí navštíviť vo Vyšných Ružbachoch aj Ružbašský Kráter, najväčšie travertínové jazero na Slovensku.

Najužšie miesto
Najužšie miesto. Fotoarchív: František Kovár

V turistických sprievodcoch sa udáva, že Jarabinský prielom a Ružbašký Kráter sú od roku 1967 chránené prírodné výtvory. V roku 1997, však prišlo k zmene rozlohy národného parku a ochranného pásma a tieto dve lokality stratili status chráneného prírodného výtvoru.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *