Slováci už môžu žiadať o príspevok na hypotéku. Postup je jednoduchý

Slováci už môžu žiadať o príspevok na hypotéku. Postup je jednoduchý

Od utorka 2. januára môžu Slováci požiadať o príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Informuje o tom portál teraz.sk s tým, že štát týmto ľuďom na účet mesačne pošle 75 % zo zvýšenia ich splátky.

Táto novinka je spojená so zákonom, ktorý v tomto roku vstúpil do platnosti.

Ako uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš, systém je aktuálne nastavený do roku 2027. V hre je aj možnosť pravidelného prehodnocovania pri zákone o štátnom rozpočte. Dodal, že rok 2023 vláda pokryla daňovým bonusom.

Suma, o ktorú si môžu Slováci maximálne prilepšiť, je 150 eur. Konkrétnu výšku príspevku však vypočíta banka, v ktorej má žiadateľ uzatvorenú zmluvu o úvere na bývanie. Táto zmluva ale musela byť uzatvorená pred 1. januárom 2024.

Základom je spĺňať podmienky

V prípade, že došlo ku zvýšeniu úrokovej sadzby v minulom roku, o príspevok si Slováci môžu požiadať od tohto januára. Ak dôjde ku zvyšovaniu sadzby úveru v roku 2024, žiadosť môžu podať od mesiaca, kedy ku zvýšeniu došlo.

Podľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vzniká nárok na príspevok iba jednej osobe aj v prípade, že je oprávnených osôb viac.

Žiadosť môžu záujemcovia vybaviť na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny osobne, no tiež poštou alebo prostredníctvom portálu slovensko.sk pomocou elektronického kvalifikovaného podpisu. K žiadosti musia priložiť aj kópiu zmluvy o úvere.

Aby Slováci príspevok dostali, musia pravidelne splácať úver na bývanie. Tieto povinnosti budú úrady kontrolovať na základe údajov, ktoré im poskytne banka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *