| |

Podnik vznikol už v roku 1328. V prevádzke je dodnes, čo je to svetový unikát.

Počiatok kremnickej mincovne sa kladie do roku 1328, keď uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou udelil mestské privilégiá staršej banskej osade Cremnychbani, čím ju z právneho hľadiska povýšil na slobodné kráľovské mesto.

Kremnica 1879.
Kremnica 1879. Zdroj: OZ KAMENICA

Prvé mince razené v Kremnici boli strieborné groše.

V privilegiálnej listine sa síce nenachádza priama zmienka o založení mincovne, je tu však pasáž o užívaní privilégií Kutnej Hory, sídla mincovne Českého kráľovstva. Čo naznačuje príchod kutnohorských minciarov, ktorí v predošlom období zreformovali banskú správu a mincovníctvo v Čechách. Od roku 1328 mali pomáhať pri zavádzaní finálneho spracovania drahých kovov aj v Uhorsku, v novej mincovni v Kremnici. Prvými mincami razenými v kremnickej mincovni boli strieborné groše. V neskoršej dobe, pred rokom 1335 tu bol razený zlatý florén, neskôr nazývaný zlatý dukát. Razený bol z takmer rýdzeho zlata (23 karátov a 9 grénov) a túto rýdzosť si udržal s malými odchýlkami počas šiestich storočí ich razby. Využívaný bol predovšetkým pri väčších transakciách a v zahraničnom obchode. Okrem zlatých dukátov boli v kremnickej mincovni razené aj strieborné groše, denáre, toliare, poltury, grajciare, uhorské koruny.

Kremnica s mincovňou.
Kremnica s mincovňou. Zdroj: OZ KAMENICA

Koniec oboch svetových vojen bol pre mincovňu pohromou.

Po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie v roku 1918 maďarská armáda odvliekla strojné zariadenie a zásoby drahých kovov do Budapešti. Nové stroje, už na elektrický pohon, dodala firma Vulkan Maschinenfabrik A.G. z Viedne. V júni 1921 sa výroba v kremnickej mincovni opäť rozbehla, na Vulkanoch sa vyrazili prvé dvadsaťhalierniky novej ČSR. Odvtedy sa v mincovni razili všetky československé a následne aj slovenské mince. Aj počas 2. svetovej vojny vznikli mincovni veľké škody. Nemecké vojsko počas ústupu časť zariadení a zásoby mincových kovov odvlieklo a raziace stroje zničilo výbušninami. Po oslobodení sa začala intenzívna rekonštrukcia celej mincovne. Už 26. marca 1946 sa začali raziť jednokorunové mince obnovenej ČSR.

Kremnická mincovňa.
Kremnická mincovňa. Zdroj: OZ KAMENICA

Dnes mincovňa razí mince pre mnohé štáty vo svete.

Po rozdelení Československa sa kremnická mincovňa stala štátnym podnikom novej Slovenskej republiky. Vyrobiť prvé slovenské mince sa jej podarilo v rekordne krátkom čase, už za necelé tri mesiace. V mincovni sa počas 16 rokov existencie slovenskej korunovej meny vyrazilo vyše 1,373 miliardy ks obehových mincí, ako aj viac než 1 milión ks pamätných mincí. Od roku 2009 predstavovali základ výrobného programu razby obehových mincí najmä pre viaceré latinskoamerické krajiny. Pre Bangladéš a Srí Lanku, Tunisko, Mauritánia, Bielorusko, Slovinsko, Estónsko, Arménsko. Každoročne sú to aj dorazby slovenských euromincí pre NBS. Mincovňa Kremnica razí okrem obehových mincí aj pamätné a zberateľské mince z drahých kovov. Po zavedení novej eurovej meny na Slovensku sa vyrábajú pre NBS aj pamätné mince v nominálnej hodnote 2 €, zberateľské mince zo striebra v nominálnych hodnotách 10 € a 20 € a zlaté mince v nominálnej hodnote 100 €.

Kremnica v Rakúsko-Uhorsku.
Kremnica v Rakúsko-Uhorsku. Zdroj: OZ KAMENICA
Pohľad na mincovňu.
Pohľad na mincovňu. Zdroj: OZ KAMENICA
Kremnica.
Kremnica. Zdroj: OZ KAMENICA
Mincovňa.
Mincovňa. Zdroj: OZ KAMENICA
Mincovňa.
Mincovňa. Zdroj: OZ KAMENICA
Balenie mincí.
Balenie mincí. Zdroj: OZ KAMENICA
600 rokov mincovne.
600 rokov mincovne. Zdroj: OZ KAMENICA
Štátna mincovňa.
Štátna mincovňa. Zdroj: OZ KAMENICA
Pri mincovni.
Pri mincovni. Zdroj: OZ KAMENICA
Československá štátna mincovňa.
Československá štátna mincovňa. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *