Najlepšie hnojivo na paradajky máte doma

Najlepšie hnojivo na paradajky máte doma. Denne ho vyhadzujete do odpadu

V domácnosti sa nachádza mnoho predmetov s viacnásobným využitím, a je často prekvapujúce, aké možnosti ponúkajú. To platí aj pre kávové usadeniny. Namiesto toho, aby ste ich okamžite vyhodili, môžete ich využiť aj v záhrade. Avšak, je dôležité byť opatrný pri ich použití a pri výbere rastlín, s ktorými ich kombinujete.

Jednou z rastlín, ktoré môžu vďaka tomuto jednoduchému triku vytvoriť chutnú a bohatú úrodu, sú práve paradajky. Pre ich pestovanie potrebujete hnojivo s vysokým obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Domáce hnojivo vyrobené z potravinového odpadu je cenovo výhodné a prináša rovnaké výsledky, ako to z obchodu.

Jim Competti, expert v oblasti záhradníctva a spoluzakladateľ spoločnosti I Grow Tomatoes, zverejnil zaujímavé informácie o tom, že jeden z najefektívnejších spôsobov, ako udržať paradajky zdravé, je ich hnojenie použitou kávovou usadeninou. Táto usadenina je bohatá na dusík a obsahuje aj ďalšie dôležité živiny, ktoré paradajky potrebujú.

Okrem toho je možné používať kávovú usadeninu počas celej vegetačnej sezóny, čo umožňuje jej využitie v rôznych fázach rastu rastlín, od zasadenia až po zber chutných a šťavnatých plodov.

Ako správne toto hnojivo používať?

Existuje niekoľko možností, ako efektívne využiť kávovú usadeninu ako hnojivo pre vaše paradajky. Voľba konkrétnej metódy závisí od vás a vašich preferencií. Je však dôležité pamätať si, že je potrebné dodržiavať mieru a zohľadniť, že nie všetky rastliny reagujú na túto techniku rovnako.

Napríklad môžete aplikovať malé množstvo kávovej usadeniny priamo okolo koreňov paradajky pred zalievaním, aby ste ju obohatili o dusík. Dôležité je však dodržiavať primerané množstvo a frekvenciu aplikácie. Odporúča sa použiť ju raz za čas.

Jim Competti odporúča: „Každé tri až štyri týždne naneste niekoľko polievkových lyžíc kávovej usadeniny okolo koreňov každej paradajkovej rastliny. Tento postup pomáha zabezpečiť rastlinám stabilný prísun živín počas zavlažovania alebo dažďa.“

Jeden z efektívnych spôsobov využitia kávovej usadeniny na hnojenie paradajok je transformovať ju na tekuté hnojivo. Stačí si uchovávať zostatky kávovej usadeniny po každom uvarení šálky kávy a potom túto usadeninu znovu zaliať horúcou vodou, čím sa z nej stane tekuté hnojivo. Pri druhom zaliatí voda získa potrebné živiny a ďalšie zložky zo zvyškov usadeniny. Takto získate univerzálne tekuté hnojivo s primeranou koncentráciou živín.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *