Preventívne prehliadky sa na Slovensku zmenia

Konzumáciu alkoholu už Slováci pred lekárom nezataja. Preventívne prehliadky sa zmenia

Preventívne kontroly u všeobecných lekárov prejdú pozitívnou zmenou. Poukázal na to portál noviny.sk s tým, že zmenu pacienti nepocítia hneď počas kontroly, ale až pri výsledkoch.

Súčasťou každej preventívnej kontroly je odber krvi, z ktorej sa po novom budú vyšetrovať viaceré parametre.

Zmena je platná už od 1. januára a napriek tomu, že jeden parameter ubudol, počet tých, ktoré pribudli, je vyšší. Medzi tie, ktoré pribudnú, bude patriť napríklad pečeňový ALT test a pečeňový GMT test. Na základe týchto testov sa lekári a pacienti dozvedia viac o stave pečene a žlčníka. Podľa lekárov ide o významný krok, keďže konzumácia alkoholu je na Slovensku národným športom.

K zmenej sa vyjadrilo aj ministerstvo zdravotníctva. Ako uviedla hovorkyňa rezortu Petra Lániková, dôvodom je skutočnosť, že na Slovensku majú pečeňové ochorenia aj mladí ľudia. Okrem toho odhalenie tohto ochorenia výrazne zvyšuje šance pacienta na prežitie.

Až doposiaľ sa počas preventívnej kontroly skúmal celkový cholesterol, čo pre lekárov, ktorí potrebovali posúdiť kardiovaskulárne riziko, nebolo dostačujúce.

ePN budú môcť vypisovať aj ďalší špecialisti

Od 1. januára 2024 bude možné elektronickú dočasnú pracovnú neschopnosť (ePN) vystavovať nielen všeobecným lekárom, gynekológom a lekárom ústavnej zdravotnej starostlivosti, ale aj ambulantným lekárom-špecialistom, vrátane zubných lekárov, ktorí poskytujú špecializovanú ambulantnú starostlivosť. Tým sa rozšíri okruh lekárov povinne vystavujúcich ePN, informujú Aktuality.sk.

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr uviedol, že vystavenie ePN je súčasne aj žiadosťou o dávku nemocenské, ktorú Sociálna poisťovňa automaticky vyhodnotí a v prípade splnenia legislatívnych podmienok automaticky vyplatí, bez nutnosti návštevy pobočky a podania osobitej žiadosti.

Služba ePN, ktorú poskytuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Sociálna poisťovňa, nahradila tradičné papierové potvrdenia o pracovnej neschopnosti.

„ePN úplne nahradila predchádzajúce päťdielne papierové formuláre, ktoré poistenec predtým doručoval svojmu zamestnávateľovi a Sociálnej poisťovni. Táto nová forma umožňuje výlučne elektronickú komunikáciu medzi lekárom, NCZI, Sociálnou poisťovňou, poistencom a zamestnávateľom. Poistenec teraz môže v prípade zdravotných problémov navštíviť lekára a ďalej sa venovať liečbe. Všetky informácie a dokumenty sú výmenou medzi lekárom a inštitúciami realizované elektronicky,“ vysvetlil Kontúr.

Všetky informácie o dočasnej pracovnej neschopnosti sú pre poistenca dostupné v jeho Elektronickom účte poistenca (EUP). Tento účet je pre klientov Sociálnej poisťovne vytvorený automaticky, a ak si želajú prístup k nemu aktivovať, môžu to urobiť buď osobne na pobočke alebo elektronicky prostredníctvom portálu slovensko.sk.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *