Háj Gavurky
|

Dubový háj neďaleko Zvolena je jedinečné miesto. Každý z dubov je výnimočný svojím tvarom.

Unikátnosť tohto miesta spočíva v tom, že ide o najväčší zachovaný pôvodný pasienkový háj na Slovensku. Na rozľahlej ploche stojí takmer 600 jedinečných a mohutných starých dubov.

Dubový háj Gavurky
Dubový háj Gavurky. Fotoarchív: František Kovár

Panónsky háj Gavurky je ukážkou ako kedysi vyzerali pasienky.

Asi 15 kilometrov južne od Zvolena, pri obci Dobrá Niva, sa nachádza jedinečný dubový háj, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Ide o starý panónsky háj a ukážku toho, ako kedysi vyzerali pasienky. V minulosti sa dobytok pásol pod stromami v takýchto typických hájoch. Takýchto pasienkov sa zachovalo veľmi málo a tento pri Dobrej Nive je najväčší na Slovensku. Pasienkové háje slúžili ako dlhodobo udržateľný zdroj obživy dobytka a aj zdroj palivového dreva. Ide o jediný známy pasienkový háj, kde sa ťažilo drevo takzvaným pollardovaním, teda odstraňovaním konárov, pričom strom žil ďalej a vyháňal nové konáre.

Každý dub je výnimočný
Každý dub je výnimočný. Fotoarchív: František Kovár

Vek dubov sa datuje od 200 do 400 rokov.

Na ploche s rozlohou 68,4214 ha sa na trávnatom priestranstve nachádza takmer 600 jedinečných a nádherných dubov. Ich vek sa datuje od 200 do 400 rokov. Každý z nich je výnimočný svojim tvarom, veľkosťou, ktoré sa len tak inde nevidia, v takom množstve a na jednom mieste. Kmeň najväčšieho duba má obvod vyše 6 metrov. Okrem nádhernej prírody sa v tejto oblasti nachádza množstvo živočíchov, medzi nimi aj niekoľko chránených druhov. Oblasť obýva aj niekoľko druhov netopierov, čo je na Slovensku rarita. Pri prechádzke týmto hájom budete uchvátení majestátnosťou jednotlivých dubov, v tieni ktorých môžete aj relaxovať. Lokalita bola v roku 1999 vyhlásená za chránený areál.

Majestátny dub
Majestátny dub. Fotoarchív: František Kovár

Gavurky sú rajom pre fotografov.

Dubový háj Gavurky svojou jedinečnosťou láka množstvo turistov. Obľúbený je aj medzi domácimi, ale aj zahraničnými prírodovedcami. Jedinečnú lokalitu vyhľadáva aj množstvo fotografov, často tu vidno aj novomanželov pri svadobnom fotení. Dubový háj má svoje čaro v každom ročnom období. Gavurky sa nachádzajú na ploche s rozlohou 68 ha, v katastrálnom území obcí Dobrá Niva a Sása. V dobe pred rokom 1989 bola táto jedinečná prírodná lokalita súčasťou sovietskeho vojenského priestoru.

Duby sú tu jedinečné
Duby sú tu jedinečné. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *