Oblečenie z obľúbených e-shopov je zdraviu škodlivé

Oblečenie z obľúbených e-shopov je zdraviu škodlivé. Testy ukázali alarmujúce výsledky

Slovenský online trh sa hemží e-shopmi s oblečením za extrémne nízke ceny. Táto ponuka síce láka, no nízka cena ide ruka v ruke s nízkou kvalitou.

Portál Environment Energy Leader informoval o náhodnej kontrole produktov, ktorá preukázala, že obsahujú zdraviu škodlivé chemikálie v množstvách ďaleko prekračujúcich povolené normy.

Už skôr sa vedelo, že toxíny z oblečenia sa pri nosení dostávajú cez kožu do tela. Najnovšie zistenia však naznačujú, že miera kontaminácie oblečením z populárnych e-shopov môže predstavovať vážne zdravotné riziká.

Lacné oblečenie z čínskych obchodov síce láka nízkou cenou, no má aj svoje temné stránky.

Mnohí z nás už zažili frustráciu z prania trička, ktoré pustilo farbu a zničilo tak aj ostatné oblečenie v práčke. Toto je len jeden z príkladov nízkej kvality oblečenia, ktoré sa dá kúpiť za pár eur.

Príšerné výsledky

Ak nakupujete oblečenie z e-shopov ako Aliexpress, Shein či Temu, vystavujete sa riziku kontaktu s toxickými látkami.

Ako informuje portál Enviroment Energy Leader, v Soule prebiehajú pravidelné kontroly produktov z týchto platforiem. Najnovšie výsledky sú alarmujúce: takmer polovica testovaných produktov obsahovala zdraviu škodlivé chemikálie.

Podľa nezávislých testov produkty Shein, ako napríklad detská obuv, kožené tašky a opasky, obsahujú alarmujúco vysoké hladiny ftalátov.

Ftaláty sú chemikálie, ktoré sa používajú na zmäkčovanie plastov a dodávanie pružnosti materiálom. Môžu však mať vážne zdravotné riziká, najmä pre deti. Medzi tieto riziká patrí:

Narúšanie hormonálneho systému: Ftaláty môžu napodobňovať ženské hormóny estrogén a progesterón, čo môže viesť k problémom s plodnosťou, vývoju plodu a rakovine.

Poškodenie dýchacích ciest: Ftaláty môžu dráždiť dýchacie cesty a vyvolať astmatické záchvaty.

Alergické reakcie: Ftaláty môžu vyvolať alergické reakcie, ako sú vyrážky, svrbenie a podráždenie očí.

Čo preukázali testy?

Detské topánky z Shein obsahovali ftaláty až 428-krát nad povolený limit. To predstavuje vážne riziko pre zdravie detí, nakoľko ftaláty narúšajú hormonálny systém a môžu viesť k problémom s plodnosťou, rakovine a iným zdravotným ťažkostiam.

Tri tašky z Shein mali hladiny ftalátov až 153-krát nad povolený limit. To opäť svedčí o nízkej kvalite a nebezpečných materiáloch používaných v týchto produktoch.

Detské hodinky z Aliexpress obsahovali olovo 278-krát nad povolený limit. Okrem olova prekračovali aj limity pre chróm a nikel. Tieto kovy sú toxické a môžu poškodiť nervový systém, obličky, reprodukčný systém a vyvolať alergické reakcie.

Detský náhrdelník z Aliexpress mal hladiny olova 1,2-krát nad povolený limit. Aj keď sa nejedná o tak dramatické prekročenie ako v predchádzajúcich prípadoch, stále predstavuje riziko pre zdravie detí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *