Kremenec
|

Najvýchodnejším miestom Slovenska je najvyšší vrch v Bukovských vrchoch.

Kremenec je najvyšší vrch v Bukovských vrchoch, patriacich do geomorfologického celku Poloniny. Samotný vrchol leží na ukrajinsko-poľskej hranici. Trojmedzie so Slovenskom sa nachádza asi 170 m juhozápadne v nadmorskej výške 1 207,7 m.

Nová Sedlica
Nová Sedlica. Fotoarchív: František Kovár

Na Kremenci sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Na juhozápadnom svahu vrchu Kremenec v nadmorskej výške 1 207,7 m stojí mohutný žulový hraničný stĺp, monument v tvare trojbokého hranolu. Bol vyrobený v roku 2000 a osadený 6. septembra 2000. Na najvýchodnejší bod Slovenska vyviezla tento trojmetrový monolit zo žuly, letka Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Monument (hraničný stĺp) označuje trojmedzie v jazykoch susediacich krajín, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Na tomto trojmedzí sa zároveň stretávajú aj hranice troch národných parkov. Tieto sú súčasťou medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty, vyhlásenej UNESCOm v roku 1993. Ide o Národný park Poloniny na Slovensku, Bieščadský národný park v Poľsku a Užanský národný park na Ukrajine. Toto miesto je najvýchodnejším bodom Slovenska, bývalého Česko-Slovenska po roku 1945, je to najvyššie miesto Národného parku Poloniny. Zároveň miesto, kde slnko vychádza o pol hodinu skôr, ako v Bratislave.

Temný vršok
Temný vršok. Fotoarchív: František Kovár

Najlepší prístup na Kremenec je z obce Nová Sedlica.

Vrch v Bukovských vrchoch – Kremenec je atraktívnym a vyhľadávaným turistickým cieľom. Na trojmedzie vedie Východokarpatská magistrála, ďalej po hrebeni pokračuje značený chodník na Wielku Rawku. Slovensko-poľskú štátnu hranicu kopíruje  červená turistická značka, vedúca hlavným karpatským hrebeňom. Zo slovenskej strany je najľahší výstup z najvýchodnejšej obce na území Slovenska Novej Sedlice po  červenej turistickej značke, približne 10 km. Trasa vedie z obce Nová Sedlica cez Temný vršok a Stužickú dolinu. Pre návrat do obce z Kremenca je možné zvoliť rovnakú trasu ako na výstup alebo z Kremenca pokračovať po hrebeni na Kamennú lúku a Čierťaž a odtiaľ odbočiť Novej Sedlice. Kremenec ponúka veľmi obmedzený výhľad, preto kto sa chce pokochať pohľadom na šíre okolie je lepšie pokračovať na Kamennú lúku.

Zdroj: Wikipédia

Stužická dolina
Stužická dolina. Fotoarchív: František Kovár
Trojmedzie
Trojmedzie. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *