Tento nápoj môže negatívne ovplyvniť váš spánok

O spánok vás oberá nápoj, o ktorom by ste to nepovedali. Vymeňte ho za niečo iné

O konzumácii kávy a niektorých druhoch čaju pred spánkom je známe, že nejde o úplne najšťastnejší počín. Vyšší obsah kofeínu totiž negatívne vplýva na kvalitu nášho spánku. Vedci však zistili, že existuje ešte jeden nápoj, ktorý má rovnakú moc.

O výskume, v ktorom vedci pozorovali konkrétne nápoje a ich vplyv na spánok človeka, informuje portál Mirror. Svoju pozornosť odborníci upriamili na kávu, čaj a mlieko.

Do štúdie boli zapojení aj ľudia, ktorí pred spaním museli vypiť rôzne druhy nápojov. Striedali ich každý večer. Odborníci sa zamerali na kvalitu ich spánku a výsledky ich šokovali. Ukázalo sa totiž, že to nie sú káva a čaj, čo majú na ľudský spánok najhorší vplyv. Bolo to práve mleiko.

Prečo robí mlieko problémy?

Výsledky výskumu hovoria, že ľudia, ktorí pred spaním vypili mlieko, mali podstatne kratší článok, ako keby vypili kávu alebo čaj. Konkrétne spali iba 6 hodín a 52 minút, čo je o zhruba hodinu menej ako počas tradičnej noci.

Káva sa postarala o to, že účastníci štúdie boli hore len o hodinu dlhšie. Najlepšie výsledky priniesol čaj. Odborníci uviedli, že ide o najlepší nápoj pred spaním.

Ak vás zaujíma, prečo sa najhoršie darilo mlieku, odpoveď je jasná. Najväčšie problémy robí u ľudí, ktorí nemajú najlepšie znášanie laktózy alebo majú iné tráviace ochorenia. Problémy môžu nastať napríklad pri syndróme dráždivého čreva.

Je však veľmi dôležité uviesť, že nie iba nápoje sú tým, čo má vplyv na náš spánok.

Ako si zabezpečiť zdravý a kvalitný spánok?

Práve kvalitný spánok je veľmi dôležitý pre ľudské fyzické a psychické zdravie. Ide totiž o čas, kedy sa naše telo regeneruje, konsoliduje spomienky a učí sa.

Nedostatok spánku môže viesť k rôznym zdravotným problémom, akými sú únava, podráždenosť, zhoršená koncentrácia, oslabená imunita a v konečnom dôsledku aj k vážnejším ochoreniam.

Ak si chcete zabezpečiť zdravý spánok, dodržiavajte tieto rady.

Choďte spať a vstávajte v rovnaký čas každý deň, aj cez víkendy a sviatky. To pomôže vášmu telu nastaviť si prirodzený spánkový rytmus. Pred spaním sa vyhnite stimulantom, ako je kofeín a alkohol. Namiesto toho si doprajte relaxačnú aktivitu, ako je čítanie knihy, kúpanie alebo meditácia.

Kvalitu spánku môže ovplyvniť aj fyzická aktivita. Intenzívnemu cvičeniu by ste sa však mali vyhnúť tesne pred spaním. Rovnako sa vyhýbajte aj ťažkým a mastným jedlám. Tie sa vedia postarať o to, že vaše zaspávanie bude trvať dlhšie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *