Zapikan
|

Pamiatkou na miestneho zbojníka v Slanských vrchoch je roklina Zapikan.

Roklina Zapikan je krasová roklina neďaleko obce Davidov v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov. Za chránené územie bola vyhlásené v roku 1993.

Roklina Zapikan
Roklina Zapikan. Fotoarchív: František Kovár

Pomenovanie Zapikan podľa miestneho nárečia znamená zbojník.

Za prírodnú pamiatku bolo toto územie vyhlásené v roku 1993. Predmetom ochrany je tu časť impozantnej rokliny Komorského potoka s bralnými formami, podomletými prevismi a vodopádom Zbojnícka kaskáda vo vulkanosedimentárnom súvrství okrajovej časti Slanských vrchov. Pomenovanie Zapikan podľa miestneho nárečia znamená zbojník. Ten sa tu mal v minulosti úspešne ukrývať pred žandármi, ktorým sa ho údajne nikdy nepodarilo dolapiť.

Vodopády v rokline
Vodopády v rokline. Fotoarchív: František Kovár

Najlepší prístup do rokliny je z obce Davidov.

Menej známa turistická atrakcia na východnom Slovensku, avšak o to zaujímavejšia. Zapikan je kaňonovitá krasová roklina, ktorou prechádza potok, na ktorom sa nachádza niekoľko kaskád a drobných vodopádov. Tie vyniknú, ak sem prídete po výdatnejších dažďoch, alebo po topení snehu. V suchšom období je v potoku zväčša málo vody a vodopády sú veľmi slabé. Menej vody zasa umožňuje viac sa prejsť po samotnej rokline, v koryte potoka a obdivovať rôzne skalné útvary. Do rokliny sa dostanete po modrej turistickej trase, ktorá začína v neďalekej obci Davidov.

Informačný panel
Informačný panel. Fotoarchív: František Kovár

Prvé čo si všimnete budú drevené lávky.

Atraktívny je hlavne začiatok rokliny, kde sa nachádzajú vysoké skalné bralá a previsy. Roklina je tu zovretá prudkými skalnatými svahmi. Vstup do rokliny je po zostupujúcich schodoch k posedeniu s ohniskom. Nachádza sa tu aj informačný panel, kde sa dozviete viac o lokalite. Počas oddychu si môžete vychutnať pohľad na roklinu. Prvé čo si všimnete budú drevené lávky, ktoré boli vybudované ponad roklinu. Lávkami sa dostanete k skalnému previsu, ktorý sa nazýva aj Zapikanova chyža. Trasu dlhú asi 2 km prejdete približne za 30 min.. Približne v polovici trasy, na širokej lúke s krásnymi výhľadmi si môžete posedieť v altánku s ohniskom. Výlet do rokliny Zapikan je nenáročná trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Vstup do rokliny
Vstup do rokliny. Fotoarchív: František Kovár
Drevené mostíky
Drevené mostíky. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *