Ropný prameň Korňa
|

Nevšedný prameň na Kysuciach je geologickou raritou v strednej Európe.

Na východnom okraji v blízkosti osady Muchovci v obci Korňa sa nachádza ojedinelý európsky unikát. Je ním prirodzený povrchový výver ľahkej ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu.

Ropný prameň
Ropný prameň. Fotoarchív: František Kovár

Prvá písomná zmienka o prameni je z roku 1624.

Korňanský ropný prameň sa nachádza v geomorfologickom celku Turzovská vrchovina a je názornou ukážkou dobrej priepustnosti, roponosnosti flyšových vrstiev. Prvá písomná zmienka o prameni je z roku 1624. Typovo sa jedná o kvalitnú parafinickú ropu s nízkym obsahom olejov, malým množstvom aromatických uhľovodíkov a asfalticko-smolných látok. Napriek tomu, že sa jedná o veľmi kvalitnú ropu, vrty v okolí s ktorými sa začalo už na konci 19. storočia, nepreukázali také množstvo ropy, aby sa vyplatila priemyselná ťažba. Vrtov bolo celkovo 5, prvý v roku 1900 a posledný v roku 1929-33 do hĺbky 968 m. Tieto nepotvrdili rentabilnosť ťažby, celkovo sa vyťažilo len 15-16 vagónov ropy.

Tu vyviera ropa
Tu vyviera ropa. Fotoarchív: František Kovár

Ropný prameň dodnes nenašiel žiadne využitie, je len turistickou atrakciou.

V rokoch 1997-1999 sa uskutočnil neďaleko od tohto prameňa prieskumný vrt, plánovaný do hĺbky 1 500 m, skončil však na necelých 1 300 m. Ropu vtedy nenašli. V blízkosti však bolo nájdené nálezisko zemného plynu, ktorý môže v budúcnosti slúžiť na vykurovanie obce. V roku 1973 ropný prameň vyhlásili za chránený prírodný výtvor, v roku 1995 za prírodnú pamiatku s výmerom 0,171 ha. Ropný prameň dodnes nenašiel žiadne využitie, slúži len ako unikátna turistická atrakcia. V minulosti obyvatelia Korne využívali ropu na osvetľovanie a vykurovanie príbytkov, mazanie vozov a obuvi.

Posedenie pri prameni
Posedenie pri prameni. Fotoarchív: František Kovár

Ropný prameň patrí medzi sedem divov obce Korňa.

K prameňu je voľný prístup, cca 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste. Pri prameni je aj altánok s posedením. Ropný prameň patrí medzi sedem divov obce Korňa. Ďalšími divmi sú Kaplnka Panny Márie Kráľovnej Pokoja na Živčákovej, 3 upravené pramene, Krížová cesta na Živčákovú, Nový kostol, Veterný mlyn a Lipy na Vígľaši. Obec Korňa sa stala Dedinou roka 2023. Predurčili ju k tomu nielen prírodné zaujímavosti, ale aj aktivity, ktoré obec realizuje v rámci rozvoja cestovného ruchu. V blízkom okolí sa nachádzajú aj ďalšie atrakcie Kysúc, ako sú napríklad kamenné gule v Megoňkách a tiež Klokočove.

Výrazná smerovka ku prameňu
Výrazná smerovka ku prameňu. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *