Vodopády Dračia studňa
|

V Bielych Karpatoch nie je známe či žili draci, ale Dračia studňa sa zachovala.

V Bolešovskej doline pod hrebeňom Biely vrch sa nachádza najmohutnejší a najrozsiahlejší penovcový útvar Bielych Karpát. Je ním Dračia studňa, ktorá vyniká aj prekrásnymi vodopádmi.

Dračia studňa
Dračia studňa. Fotoarchív: František Kovár

Pri Dračej studni si v lete môžete posedieť v príjemnom chládku, prípadne aj niečo opiecť.

Dračia studňa sa nachádza na trase lesníckeho náučného chodníka, ktorý vás prevedie miestnou faunou a flórou. Vybudovaný je medzi obcami Krivoklát a Bolešov. Chodník je zároveň aj cyklotrasou. Ak sa rozhodnete prejsť celý náučný chodník, tak na vás čaká 8,2 km s prevýšením 400 m, s časom prechodu 3 hod.. Na trase sa nachádza 21 informačných tabúľ s lesníckym a prírodovedeckým zameraním. Trasa chodníka: Bolešov, dolina Bolešovského potoka – vodopád Dračia studňa – Kozie rohy – horáreň Chrastková – rozhľadňa Krivoklát – Krivoklátska tiesňava. Pre tých, ktorí sa chcú prejsť len ku Dračej studni je vhodné začať z Bolešova a vrátiť sa späť, celá trasa je v tomto prípade dlhá okolo 5 km. Trasa nie je náročná, väčšinou sa ide po asfaltovej lesnej ceste, je vhodná pre všetky vekové kategórie. Pri Dračej studni si v lete môžete posedieť v príjemnom chládku, prípadne na ohnisku si aj niečo opiecť.

Dračie vodopády
Dračie vodopády. Fotoarchív: František Kovár

Dračia studňa je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Biele Karpaty.

Nachádza sa v katastrálnom území obcí Krivoklát a Bolešov v okrese Ilava v Trenčianskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1993 na rozlohe 7,58 ha a je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Ochranné pásmo nebolo určené. Na území pamiatky platí 5. stupeň ochrany. Územie predstavuje mikroreliéfnu formu – najmohutnejší a najrozsiahlejší penovcový útvar Bielych Karpát, pravdepodobne s cennými fosíliami kvartérnych mäkkýšov a chránených druhov fauny a flóry. Vodopád Dračia studňa najviac vynikne na jar pri topení snehu, tak isto po výdatnejších dažďoch, ale obdivovať sa dá aj v zime, keď zamrzne a vytvorí sa množstvo ľadových tvarov a cencúľov. Tento vodopád je jediným, ktorý sa nachádza v Bielych Karpatoch. Archívny záznam v bytčianskom archíve hovorí o tom, že v blízkosti studne stál kedysi kláštor.

Vodný závoj
Vodný závoj. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *