| |

Na vrchole Slovenského Semmeringu bola prvá chata v roku 1912.

Prvé ubytovacie zariadenie na Skalke pri Kremnici bola Chata Skalka postavená v roku 1912. Bola to aj prvá lyžiarska a turistická chata v Uhorsku. Vznikla na podnet milovníkov prírody mesta Kremnica.

Inzerát.
Inzerát. Zdroj: OZ KAMENICA

Po vybudovaní železnice prichádza k nárastu turistov.

Po vybudovaní železnice, v roku 1872, začali vo väčšej miere do Kremnice cestovať turisti a športovci vlakom z Budapešti. Títo prišli aj s pomenovaním, respektíve prezývkou Slovenský Semmering. Pripomínalo im to rakúske stredisko Semmering, pre svoju podobnosť železničnej horskej trate a s možnosťami vyžitia v Kremnici, hlavne pri zimných športoch. Cestovanie do Kremnice bolo pre nich výhodnejšie ako do rakúskych zimných stredísk.

Chata Skalka postavená v roku 1912.
Chata Skalka postavená v roku 1912. Zdroj: OZ KAMENICA

V chate na Skalke sa bolo možné aj ubytovať.

Na zvýšený príliv turistov reagovala Kremnica výstavbou ubytovacích zariadení. Prvou chatou na Skalke pri Kremnici, vrchole Slovenského Semeringu, bola Chata Skalka. V chate bol stály chatár. Chýbajúci zdroj pitnej vody bol vyriešený tak, že vodu čerpali zo studničky, vo svahu Turčekovskej doliny, ručným čerpadlom. V chate bol ubytovaný aj prvý lyžiarsky inštruktor v Kremnici, z Nórska, ktorý učil kremničanov lyžovať. Cez vojnu chatu vypálili nemeckí vojaci. Chatu neskôr obnovili Slovenské elektrotechnické závody Kremnica, nebola však už obnovená do pôvodnej podoby. V prevádzke je Chata Skalka dodnes, ponúka 26 miest na ubytovanie.

Chata Skalka v čase – fotogaléria.

Rok 1914.
Rok 1914. Zdroj: OZ KAMENICA
Rok 1925.
Rok 1925. Zdroj: OZ KAMENICA
Rok 1929.
Rok 1929. Zdroj: OZ KAMENICA
Rok 1934.
Rok 1934. Zdroj: OZ KAMENICA
Rok 1935.
Rok 1935. Zdroj: OZ KAMENICA
Rok 1938.
Rok 1938. Zdroj: OZ KAMENICA
Chata dnes.
Chata dnes. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *