Na Slovensku je zatvorených takmer 200 zariadení

Namiesto polročných prázdnin chrípkové. Na Slovensku je zatvorených takmer 200 zariadení

Množstvo Slovákov aktuálne bojuje s respiračnými ochoreniami. Informuje o tom portál tvnoviny.sk s tým, že situácia sa zhoršuje a počet ochorení sa bude zvyšovať.

Najviac ochorení bolo zaznamenaných v Prešovskom kraji. Najlepšie na tom je ten Nitriansky. K 2. feburáru 2023 došlo k zatvoreniu takmer 200 základných a materských škôl.

Napríklad v Žilinskom kraji je zatvorených 25 zariadení pre deti v predškolskom veku, pretože respiračné ochorenia postihujú predovšetkým deti mladšie ako 5 rokov. Problémovými lokalitami sú Orava, Dolný Kubín a Námestovo.

Okrem chrípky sa zvyšuje aj chorobnosť na koronavírus. Mutácia, ktorá aktuálne prevláda, sa nazýva Pirola. Ide o subvariant omikronu.

Kedy môže riaditeľ vyhlásiť chrípkové prázdniny?

Oznámenie o vyhlásení chrípkových prázdnin nespočíva v celkovom počte nakazených v regióne, ale v inom ukazovateli, píše portál Pravda.

Ak počet absentujúcich detí alebo študentov kvôli nárastu chrípky a iných akútnych respiračných ochorení (napríklad Covid-19) dosiahne alebo prekročí 20 percent z celkového počtu detí alebo študentov, riaditeľ školy alebo škôlky preruší vyučovanie.

Toto prerušenie sa označuje ako chrípkové prázdniny a je vyhlásené na odporúčanie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Obvykle sa chrípkové prázdniny vyhlasujú na potrebný čas pre celé vzdelávacie zariadenie. K prerušeniu však môže dôjsť aj v jednotlivých triedach alebo len na prvom či druhom stupni.

Prevencia je dôležitá

V kolektíve detí je obtiažne úplne zabrániť nákaze, no má význam aspoň sa o to snažiť. Je dôležité dodržiavať hygienu rúk a dezinfikovať často dotýkané povrchy. Deti by mali byť poučené o správnom spôsobe kýchania a kašľania, pričom je odporúčané používať vreckovky alebo zakrývať si ústa rukávom, nie dlaňou.

Použité vreckovky je potrebné umiestniť do uzatvárateľných nádob na odpad a potom si umyť ruky vodou a mydlom alebo ich vydezinfikovať. Hygienici v triedach odporúčajú ako preventívnu opatrenie proti nákaze pravidelné krátke vetranie niekoľkokrát denne so všetkými oknami otvorenými.

Avšak, ak dieťa alebo dospelý prejavuje príznaky respiračného ochorenia, je nevyhnutné podrobiť sa domácemu ošetreniu a vyhnúť sa návštevám práce, školy alebo škôlky. Taktiež je odporúčané obmedziť podávanie rúk a objímanie pri pozdrave, vyvarovať sa dotýkania tváre a očí neumytými rukami a zdržiavať sa zdieľania osobných predmetov s inými ľuďmi, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Predikcia pre koronavírus

Očakávanie výskytu COVID-19 a vzniku mutácií vírusu SARS-CoV-2 je predvídaným javom. Aj po zrušení masových opatrení vírus SARS-CoV-2 nezmizol, upozorňuje ÚVZ SR.

Naďalej cirkuluje po celom svete a spôsobuje ochorenie COVID-19. Slovensko nie je výnimkou, čo ilustruje kontinuálny výskyt vírusu SARS-CoV-2 vo vyšetrovaných odpadových vodách na Slovensku.

V nadchádzajúcom období ÚVZ SR očakáva zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a hospitalizácií, najmä počas tzv. chrípkovej sezóny (od októbra do apríla). V tomto období sa zvyšuje výskyt respiračných ochorení, vrátane COVID-19, postihujúci ľudí vo väčšom rozsahu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *