Ružín zo Sivca
|

Z dominantného vrchu nad priehradou Ružín sú úchvatné výhľady.

Z dominantného vrchu Čiernej hory sú úchvatné výhľady, ktoré potešia určite každého turistu. Výhľadový vrch Sivec tvorí vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom so strmými svahmi.

Ružín pod Sivcom
Ružín pod Sivcom. Fotoarchív: František Ková

Sivec je jeden z najlepších vyhliadkových vrchov.

Vrch Sivec (781 m) nepatrí medzi velikánov, medzi turistami je však považovaný za jeden z najlepších vyhliadkových vrchov. Vrch tvorí vápencový hrebeň, ktorý sa vypína nad vodnou nádržou Ružín. Strmé severné skalné steny prudko klesajú k priehradnej hrádzi. Sivec je obľúbeným výletným miestom v krásnej prírode, s nádhernými výhľadmi. Jedinečný je pohľad na celú priehradu, z pohorí sú to Volovské vrchy, Branisko, Čergov, Slanské vrchy. V priaznivom počasí sú v diaľke vidno aj Vysoké Tatry. Vrch Sivec má aj svoje miestne pomenovania a to Šivá skala alebo aj Šivec. Zaujímavé je, že miestne pomenovanie Šivec je aj na oficiálnej vrcholovej turistickej tabuľke. Na skalnom brale je umiestnená plechová skrinka, v ktorej sa nachádza vrcholová kniha. Vrch Sivec je národnou prírodnou rezerváciou, ktorej predmetom ochrany sú jeho vápencové skaly s krasovými javmi, a tiež vzácne rastlinstvo a živočíšstvo. Platí tu 5. stupeň ochrany a pohyb je možný len po značkovaných chodníkoch.

Vrcholová schránka
Vrcholová schránka. Fotoarchív: František Kovár

Výstup na Sivec je nenáročná túra.

Na vrchol Sivca sa dostanete z viacerých miest, najvýhodnejšie je začať od železničnej zastávky Ružín po žltej značke, čas výstupu je 2 hod.. Ďalším východiskovým bodom je Ružín – Košické Hámre, po zelenej značke sa na Sivec dostanete za 1:30 hod.. Dlhšia trasa je z Košickej Belej, po modrej značke, výstup trvá asi 3 hod.. Na vrchole Sivca je potrebné zvýšiť opatrnosť ak je mokro, na vápencových skalách sa môže šmýkať. Výstup na Sivec je možné spojiť s návštevou ďalšieho krásneho výhľadu – Drienkovej skaly, ku ktorému vedie náučný chodník zo Siveckých lúk (o Drienkovej skale bude niektorý z ďalších mojich článkov).

Pohľad na Ružín z vrcholu
Pohľad na Ružín z vrcholu. Fotoarchív: František Kovár
Vrcholová tabuľka
Vrcholová tabuľka. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *