Liek, ktorý máte doma, môže spôsobiť problémy so srdcom

Liek, ktorý máte doma, môže spôsobiť problémy so srdcom. Pozor dávajte aj pri menších dávkach

Nové zistenia amerických vedcov odhalujú, že aj nízke dávky paracetamolu, ktoré sa doteraz považovali za bezpečné, môžu mať nepriaznivý vplyv na srdce. Podľa štúdie tento bežne užívaný liek proti bolesti môže ovplyvniť proteíny v srdcovom tkanive, čo môže viesť k potenciálnym zdravotným komplikáciám.

Doktorka Gabriela Rivera z Kalifornskej univerzity v Davise pre portál The Sun vysvetlila, že výsledky výskumu ukázali, že pravidelné užívanie acetaminofénu v dávkach, ktoré sa považujú za bezpečné, môže spôsobiť zmenu viacerých signálnych dráh v srdci.

Okrem toho však štúdia odhalila, že užívanie paracetamolu dokáže ovplyvniť vyše 20 rôznych signálnych dráh. Toto číslo je vyššie, než sa čakalo.

Tieto výsledky vyvolávajú otázky týkajúce sa vhodnosti dlhodobého užívania paracetamolu a naznačujú potrebu zvážiť jeho užívanie v najnižších možných účinných dávkach a na čo najkratšiu dobu. Priemerný Brit užíva 70 tabliet paracetamolu ročne, čo podčiarkuje potenciálny rozsah tohto problému.

Paracetamol a predávkovanie sa ním

Napriek tomu, že paracetamol sa považuje za bezpečný liek, štúdia taktiež poukazuje na to, že predávkovanie ním nie je ničím výnimočným. Ide totiž o jednu z najčastejších príčin návštev na pohotovostných oddeleniach v Spojenom kráľovstve. S týmto problémom sa tam ročne dostaví zhruba 100 000 ľudí.

Výskum ukázal, že dlhodobé užívanie stredných až vysokých dávok paracetamolu môže zapríčiniť srdcové problémy. Tie spočívajú v oxidačnom strese a nahromadení toxínov v tele. Napriek tomu, že ľudské telo disponuje mechanizmami, ktoré tieto toxíny dokážu odstrániť, dlhodobé a opakované užívanie paracetamolu môže zvýšiť riziko ich hromadenia.

Odborníčka poukázala na to, že aj napriek tomu, že výskum sa vykonával na myšiach, je dôležité venovať mu pozornosť. Tiež je nevyhnutný výskum na ľuďoch, vďaka čomu bude možné určiť presné účinky paracetamolu na ľudské srdce.

Výskum vzbudzuje dôležité otázky ohľadom bezpečného užívania paracetamolu predovšetkým v prípade ľudí vo veku 60 rokov a viac. Je nesmierne dôležité, aby ľudia v tejto vekovej kategórii poznali potenciálne riziká, ktoré sa spájajú s bežným liekom, ktorý má doma azda každý. Okrem toho by ľudia mali so svojím lekárom konzultovať to, ako správne liek užívať, no aj alternatívne možnosti liečby bolestí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *