Klenot Európy turistov veľmi neláka

Klenot Európy turistov veľmi neláka. Pozrite sa, čo všetko vám malá krajina ponúkne

Táto krajina patrí medzi najmenej navštevované v celej Európe, no aj napriek tomu má čo turistom ponúknuť počas celého roka. V zime to je hromada možností zimných športov, v lete zas príjemnú klímu pre tých, ktorí si nepotrpia na vysoké teploty.

Ide o malé kniežatstvo – vnútrozemský štát medzi Rakúskom a Švajčiarskom, známe ako Lichtenštajnsko.

Podľa údajov Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO) v roku 2022 do tejto krajiny pricestovalo len 101 000 ľudí. Tým sa Lichtenštajnsko stalo najmenej navštevovanou krajinou v Európe. Čo prispieva k tomuto problému?

Podľa cestovného magazínu Travelbook existuje niekoľko dôvodov. Hlavným faktorom je veľkosť krajiny, Lichtenštajnsko má rozlohu 160,5 kilometrov štvorcových, čo je malé.

Napriek tomu existujú ešte menšie krajiny, ako napríklad San Maríno s rozlohou 61,2 kilometrov štvorcových, avšak San Maríno v roku 2019 navštívilo 111 000 návštevníkov, čo je výrazne viac než Lichtenštajnsko. Údaje za rok 2022 pre San Maríno ešte nie sú dostupné.

Dôvodov je viac

Dôvody je potrebné hľadať aj v iných aspektoch. Ďalším vysvetlením je, že cestovný ruch v Lichtenštajnsku má menší význam v porovnaní s ostatnými hospodárskymi odvetviami. Podľa údajov lichtenštajnskej štátnej správy z roku 2019 bolo v celej krajine len 33 hotelov, 63 dovolenkových apartmánov, dva kempingy a jedna mládežnícka ubytovňa.

Ďalším možným dôvodom, prečo do Lichtenštajnska neprichádza veľa návštevníkov, je aj fakt, že krajina nemá vlastné letisko. Najbližšie letiská sa nachádzajú v Zürichu alebo Friedrichshafene.

Hoci je možné cestovať vlakom, Lichtenštajnsko nemá vlastnú železničnú spoločnosť a má len tri zastávky na trase medzi Feldkirchom (Rakúsko) a Buchsu (Švajčiarsko), ktorú prevádzkujú Rakúske spolkové železnice (ÖBB). Z toho dôvodu je tam doprava trochu komplikovanejšia.

Lichtenštajnsko – čo vidieť?

Lichtenštajnsko, známe svojou malebnou krajinou a bohatou kultúrnou dedičinou, ponúka návštevníkom množstvo zaujímavostí a atrakcií na svojom území. Toto malé kniežatstvo, umiestnené medzi Rakúskom a Švajčiarskom, je skutočným klenotom strednej Európy.

Symbolickým stredobodom krajiny je hrad Vaduz, majestátna pevnosť nad hlavným mestom Vaduzom. Hrad je sídlom kniežat a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Aj keď nie je prístupný verejnosti, jeho majestát a históriu je možné obdivovať z okolitých miest.

Hlavné mesto Lichtenštajnska, Vaduz, je príjemné mesto s množstvom atrakcií. Prechádzka cez historické centrum mesta je ako cesta do minulosti, kde sa mieša moderná architektúra s tradičnými budovami. Vo Vaduze sa nachádza aj slávna Galéria umenia, ktorá je domovom pre vzácne umelecké diela.

Lichtenštajnsko je tiež domovom pre nádhernú prírodu. Alpy obklopujúce krajinu ponúkajú úžasné možnosti pre turistiku a outdoorové aktivity. Napríklad Malbun, malé horské letovisko, je ideálne miesto na lyžovanie v zime a turistiku počas leta. Okrem toho sú tu aj mnohé cyklistické a pešie trasy, ktoré očaria každého priaznivca prírody.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *