Ďalšie slovenské mesto zakazuje hazard

Ďalšie slovenské mesto zakazuje hazard. Vieme, kedy k tomu dôjde

V utorok 23. apríla schválilo Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici zmenu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) týkajúceho sa hazardných hier, ktoré od 10. mája kompletne zakazuje prevádzkovanie herní a kasín na svojom území. Uvádza to portál Zoznam.

Dôvody za touto zmenou zahŕňajú narastajúci počet žiadostí o povolenie umiestnenia nových herní a kasín v meste, ako aj obavy z negatívnych sociálnych a zdravotných dôsledkov.

Počas posledných desiatich rokov mestskí poslanci pravidelne diskutovali o regulácii hazardných hier, avšak doteraz ich nikdy úplne nezakázali. Posledná diskusia, ktorá trvala takmer tri hodiny, bola emocionálne náročná.

Niektorí poslanci vyjadrujú obavy, že schválením Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) vytvoria monopolnú situáciu pre jedného prevádzkovateľa kasína. Ten žiadal o novú licenciu dva roky pred uplynutím starej, ktorú momentálne vlastní až do roku 2028. Túto žiadost podľa nich podporilo aj minuloročné pozitívne stanovisko mesta, ktoré konštatovalo, že prevádzka nie je v rozpore s verejným záujmom.

V súvislosti s tým predseda klubu Banskobystrická alternatíva Pavol Katreniak navrhol zníženie platu primátora, čo však nebolo prijaté. Na druhej strane sa prijalo uznesenie, ktoré zaväzuje primátora podať podnet na prokuratúru, aby prešetrila zákonnosť procesu týkajúceho sa pridelenia licencie pre kasíno.

Ako tento zákaz ovplyvní rozpočet?

Podľa vyjadrenia magistrátu sa dopad na rozpočet bude prejavovať postupne, a to po uplynutí platnosti jednotlivých individuálnych licencií. V roku 2022 mesto získalo z hazardných hier takmer 270 000 eur, zatiaľ čo vlani to bolo menej, necelých 216 000 eur.

Očakáva sa, že príjem do rozpočtu mesta po ukončení licencie zo spomínaného kasína by mal ročne dosahovať približne 50 000 eur.

Samospráva reagovala na rozhodnutie MsZ týkajúce sa udelenia novej licencie pre prevádzkovateľa kasína tým, že plánuje požiadať Generálnu prokuratúru SR o preverenie zákonnosti celého procesu. V minulom roku prevádzkovateľ kasína požiadal Úrad pre reguláciu hazardných hier o novú licenciu na hazardné hry a zároveň o zrušenie platnej licencie do konca februára 2025.

Mesto požiadalo Úrad pre reguláciu hazardných hier o poskytnutie dokumentácie celého procesu. V súčasnosti v Banskej Bystrici funguje desať herní a jedno kasíno, pričom licencie pre herní vypršia v auguste tohto roku.

Diskutovalo sa o tom dlho

MsZ už v roku 2019 zhodnotilo, že prevádzkovanie hazardných hier a expanzia nových prevádzok nie sú v prospech mesta. Primátor mesta Ján Nosko, vychádzajúc z novely zákona o hazardných hrách, ktorá nadobudla účinnosť v novembri 2020 a umožnila obciam zakázať umiestňovanie herní a kasín na svojom území formou VZN aj bez podpory petície občanov, predložil na rokovanie MsZ v decembri toho istého roku návrh VZN o zákaze umiestňovania herní a kasín.

Napriek tomu, že návrh nebol schválený, platné VZN z roku 2021 stanovovalo podmienky pre umiestňovanie herní a kasín, čo podľa úradu výrazne obmedzilo ich počet.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *