Mojtínska jaskyňa
|

V Strážovských vrchoch sa nachádza jaskyňa, ktorá je raritou na Slovensku.

Obec Mojtín v Strážovských vrchoch vo svojej histórii nemala kostol a tak tu vznikla slovenská rarita, kostol v jaskyni. Miestny kňaz sa rozhodol v roku 1855 vysvätiť k tomuto účelu Mojtínsku jaskyňu.

Vchod do Mojtínskej jaskyne
Vchod do Mojtínskej jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

V Strážovských vrchoch sa nachádza raritná jaskyňa na Slovensku.

Jaskyňa sa nachádza v CHKO Strážovské vrchy, v Mojtínskom krase. Leží v skalnatom údolí pri obci Mojtín. Mojtínska jaskyňa predstavuje pozoruhodnú atrakciu, ktorá nemá na Slovensku obdobu. Obec Mojtín vo svojej histórii nemala dlhé roky svoj kostol. Do roku 1788 patrila pod farnosť v susednej obci Podskalie. V tomto roku prišlo ku zmene a obec Mojtín prešla pod farnosť v obci Pružina, ktorá sa stala samostatnou farnosťou. Táto zmena bola nevýhodná pre obyvateľov Mojtína, ktorým sa sťažil prístup do kostola a náležitostí súvisiacich s ich náboženským životom. Cesta do obce Pružina im v tom čase trvala približne 2 hodiny po poľných a lesných cestách. V obci vtedy žilo 521 obyvateľov. Týmto problémom sa zaoberal kňaz Štefan Závodník, mal v pláne vybudovať v Mojtíne školu, faru a kostol.

Zvonec pred jaskyňou
Zvonec pred jaskyňou. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňu v roku 1855 vysvätil miestny farár, stal sa z nej kostol.

Dovtedy pokiaľ mal stáť kostol v obci, tak sa kňaz snažil uľahčiť Mojtínčanom praktizovanie viery, aby nemuseli tak ďaleko chodiť do kostola na bohoslužby, ale on prichádzal za nimi. Preto prišiel s myšlienkou nájsť vhodné miesto na tieto účely. Tým miestom sa stala väčšia jaskyňa neďaleko obce, známa ako Jaskyňa v Zraze. Túto sa rozhodol v roku 1855 vysvätiť, dal tu posvätiť kamenný oltár, dvoch sadrových anjelikov, priniesol aj sadrovú sochu Sedembolestnej a 4 obrazy svätcov. Do nového prírodného chrámu sa zmestilo 300 až 400 ľudí. Mojtínčania sa tu schádzali na všetky obrady, ktoré vykonával sám kňaz Závodník. Bolo známe, že do jaskyne dochádzal z Pružiny na osedlanom koni. Jaskyňa tak slúžila ako kostol, čo je celkom výnimočný prípad v cirkevných dejinách Slovenska.

V jaskyni
V jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

V roku 2005 bola jaskyňa a prístup k nej obnovený.

Jaskyňa v Zraze slúžila ako kostol až do posvätenia cirkevnej školy v roku 1860. Tento prírodný kostol tak slúžil celých 5 rokov obyvateľom Mojtína a okoliu. Toto miesto skalného chrámu počas druhej svetovej vojny bolo útočiskom a úkrytom rodín z Mojtína. Pre lepšie maskovanie bol v tom čase vytvorený akýsi umelý zával pred vchodom do jaskyne, aby bol skrytý zrakom nepriateľskej armády. V roku 2005 Spolok sv. Vincenta de Paul na Slovensku, miestna Konferencia Lurdskej Panny Márie na Mojtíne sprístupnila a obnovila cestu do tohto jaskynného kostola. V jaskyni postavila sochu sv. Jozefa, patróna cirkvi a robotníkov. Tým vytvorila pamätník k 150. výročiu od posvätenia tejto jaskyne na priestory kostola ako ojedinelý jav na Slovensku.

Obyvatelia v jaskyni
Obyvatelia v jaskyni. Fotoarchív: František Kovár

Jaskyňa nie je oficiálne prístupná, ale je voľne prístupná.

Jaskyňa je v správe ŠOP SR – Správa slovenských jaskýň. Pokiaľ ide o status jaskyne, tak tu je to z časti neprehľadné. Jaskyňa nie je oficiálne sprístupnená verejnosti, keďže však nie je nijako zabezpečená, tak je vlastne voľne prístupná. Údajne je konanie bohoslužieb protiprávne, aj keď podľa niektorých zdrojov má na to cirkev výnimku, podľa iných jej už skončila. Spory sú aj s názvom jaskyne, historický názov je Jaskyňa v Zraze, používa sa však skôr Mojtínska jaskyňa (od roku 1961), prípadne Jaskyňa sv. Jozefa (s ktorým prišla cirkev). Tieto informácie som prevzal z verejne dostupných zdrojov, ktoré sú dosť protichodné, ako to je v skutočnosti neviem potvrdiť.

Zdroj: Obec Mojtín a internet

Pohľad z jaskyne. Fotoarchív: František Kovár
Pohľad z jaskyne. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *