| |

Stredoslovenské železnice na starých fotografiách. (5. časť)

Železnica Horehroním sa stavala v postupných etapách, od roku 1872 až do roku 1936. Stavba začínala vo Zvolene a pokračovala do Banskej Bystrice. Odtiaľ postupne do Podbrezovej a do Brezna. Z Brezna do Červenej skaly. Neskôr sa pokračovalo z Červenej Skaly až do Margecian.

Zvolen.
Zvolen. Zdroj: OZ KAMENICA

Banská Bystrica zostala bez železnice.

Zmenou projektu a trasovania Uhorskej severnej železnice zostala Banská Bystrica bez železničného spojenia a zároveň aj mimo hlavných trás budovania železníc na Slovensku. V roku 1870 bolo rozhodnuté, že Banská Bystrica sa napojí vo Zvolene odbočnou železnicou, na Uhorskú severnú železnicu. Parametre trate boli navrhnuté s tým, že to bude železnica II. triedy s nižším nápravovým tlakom. Stavbu trate zo Zvolena do Banskej Bystrice schválil uhorský parlament 6.6.1871. Stavebné práce začali v polovici januára 1872. Termín ukončenia bol určený na 13.5.1873. Práce na trati sa dostali do sklzu a tak prvý skúšobný vlak prešiel zo Zvolena do Banskej Bystrice až 24.8.1873. Policajná skúška trate bola vykonaná 26.8.1873. Trať bola oficiálne otvorená 3.9.1873.

Zvolen - mesto.
Zvolen – mesto. Zdroj: OZ KAMENICA

Železnica neskončila v Banskej Bystrici.

V roku 1884 bola železnica z Banskej Bystrice predĺžená do Podbrezovej, hlavne kvôli železiarňam. V roku 1895 pokračuje trať cez Brezno nad Hronom (Brezno) do Polhory (Pohronská Polhora). Z Polhory v roku 1896 pokračuje železnica horským terénom do Tisovca. Z Brezna pokračuje železnica v roku 1903 do Červenej Skaly. Nakoniec v roku 1936 je postavený úsek z Červenej Skaly do Margecian.

Sliač.
Sliač. Zdroj: OZ KAMENICA
Banská Bystrica - Svätojánska.
Banská Bystrica – Svätojánska. Zdroj: OZ KAMENICA
Banská Bystrica.
Banská Bystrica. Zdroj: OZ KAMENICA
Brusno.
Brusno. Zdroj: OZ KAMENICA
Podbrezová.
Podbrezová. Zdroj: OZ KAMENICA
Brezno.
Brezno. Zdroj: OZ KAMENICA
Červená Skala.
Červená Skala. Zdroj: OZ KAMENICA

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *