Tieto krajiny sú pre Slovákov TOP

Záujem o Chorvátsko upadá. Tieto krajiny sú pre Slovákov TOP

Služby slovenských cestovných kancelárií a agentúr využilo v roku 2023 viac ako 1,1 milióna ľudí. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje nárast klientov o 66 %, čím sa dosiahla úroveň z rokov pred pandémiou. Informoval o tom portál Teraz.sk.

Po troch rokoch, ktoré boli ovplyvnené pandémiou, dosiahli cestovné kancelárie opäť čísla rekordného roku 2018, avšak štruktúra ich klientov sa zmenila. „Pribudlo najmä Slovákov cestujúcich do zahraničia, zatiaľ čo počet cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku klesol o 40 % oproti obdobiu pred pandémiou. Záujem o exotickejšie destinácie naďalej rástol,“ uviedol Štatistický úrad SR.

V prvých dvoch rokoch pandémie cestovné kancelárie stratili približne 80 % až 90 % svojich klientov. Ročne s nimi cestovalo menej ako 230 000 osôb. V roku 2022 síce počet klientov výrazne vzrástol. Stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty v porovnaní s najlepšími rokmi 2018 – 2019.

Toto sú TOP destinácie Slovákov

Najväčší podiel na organizovanom cestovnom ruchu predstavovali dovolenky slovenských obyvateľov v zahraničí, ktorých počet v roku 2023 dosiahol 825 000. Medziročne sa ich počet zvýšil o 78 % a dokonca o pätinu prevýšil aj úroveň z obdobia pred pandémiou.

Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko,“ vysvetlila Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ. 

Egypt a Tunisko sa znovu dostali na čelo rebríčka najobľúbenejších destinácií. Zároveň sa do týchto štyroch krajín smerovalo viac ako polovica klientov cestovných kancelárií.

Štatistický úrad zaznamenal aj pokračujúci trend zvyšujúceho sa záujmu o exotické destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ako aj Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Počty klientov, ktorí cestovali do týchto krajín, výrazne vzrástli, pričom Vietnam zaznamenal až 14-násobný nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu a Kuba prilákala 11-násobne viac klientov.

Stará dobrá klasika

Nákup dovoleniek prostredníctvom cestovných kancelárií do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko v minulom roku síce vzrástol, ale nedosiahol úroveň pred pandémiou. Záujem o tieto miesta bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.

Rovnako vzrástol aj počet klientov, ktorí prostredníctvom cestovných kancelárií cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch zaznamenal medziročný nárast o 4 %, na 84 000 osôb. Ich počet dokonca prekročil hodnoty z obdobia pred pandémiou (rok 2019) o viac ako 10 %.

Tento trend podporili najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *